Arrow
Arrow
10 podcastów, których musisz posłuchać
Aż 65% badanych przyznaje, że wysłuchanie podcastu na temat danego produktu wpływa na rozważenie decyzji o jego zakupie. Czy ten format zrewolucjonizuje content marketing?
Slider
Blogosfera – czym jest? Jak wygląda w Polsce? Daniel Kotliński

Blogosfera – czym jest? Jak wygląda w Polsce?

blogosfera
PODZIEL SIĘ
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę – pisanie. Termin wskazuje również na interakcje zachodzące pomiędzy blogerami – takie jak czytanie wpisów, komentowanie czy wzajemna promocja blogów.

Na przestrzeni ostatnich lat blogosfera w znaczącym zakresie zmieniła swoją specyfikę, dlatego na wstępie posłużymy się porównaniem. Wraz ze wzrostem popularności serwisu YouTube, powszechnie znanym określeniem stał się vloger – obecnie wśród przedstawicieli generacji Z funkcjonuje nawet jako nazwa zawodu.

Blogosfera – jak się zmienia?

Tym, co łączy twórców video określanych jako vlogerzy, jest wspólna platforma (choć blogi opierają się w większości na systemie WordPress – nie przekłada się to na wymiar społeczny), na której publikują, realizowanie współprac pomiędzy kanałami (cross-promocje) czy popularne wśród niektórych twórców dramy. Popularne dramy opierają się na wymianie zdań (często w agresywnej, nieprzyjemnej formie) pomiędzy vlogerami, którzy robią to poprzez publikowanie materiałów na swoich kanałach. Co więcej – dramy często zyskują zewnętrznych komentatorów, którzy przyjmują stanowisko jednej ze stron lub obiektywnie opiniują całą sytuację.

Blogosfera funkcjonująca w okresie przed dominującą popularnością serwisów społecznościowych cechowała się tym, co znamy z dzisiejszego YouTube. Podobieństwo określeń takich jak blog – vlog oraz bloger – vloger pozwala nam zauważyć, że zmianie uległy kanały, natomiast nie zmieniły się charakterystyczne zachowania tych społeczności.

Blogosfera jako sieć społecznościowa

Blogerzy pokazują swoje prywatne życie na Instagramie, tworzą grupy odbiorców na Facebooku, dyskutują z czytelnikami na Twitterze, a niektórzy nawet zakładają kanały na YouTube. Popularność serwisów społecznościowych umożliwia dywersyfikację komunikacji na kilka różnych kanałów. Rola bloga w kontekście społecznym jest dzisiaj inna zarówno w stosunku do pozostałych twórców, jak i czytelników. Blogerzy robią zdjęcia, kręcą video i nagrywają podcasty – a ich blogi są fundamentem szerszej struktury komunikacji z odbiorcami.

Blogosfera – kultura i profesjonalizacja

Społeczność twórców bazujących na słowie pisanym charakteryzowała się kiedyś specyficzną kulturą. Obecnie blogosfera nie wyróżnia się znacząco na tle innych pól komunikacji digital influencerów. Rozwój technologiczny sprzyja poszerzaniu zakresu możliwości dla blogerów – efemeryczne treści i błyskawiczne publikowanie stało się możliwe dzięki mobilnemu blogowaniu. Niemniej – dostępność wielu kanałów sprawiła, że blog jest przede wszystkim przestrzenią do publikowania.

Blogosfera świetnie sprawdza się jako narzędzie wspierające działania personal brandingowe, a ich autorzy z powodzeniem realizują cele influencer marketingu. O rozwoju świata blogerów świadczą rosnące przychody z komercyjnych współprac z markami, a także cieszące się ogromną popularnością konkursy i wydarzenia branżowe.

W przeciwieństwie do wielu serwisów społecznościowych – blogosfera ciągle oferuje bardziej wartościowe treści, które często tworzy się w bardziej rzetelny sposób, co niezmiennie stanowi bardzo dużą wartość dla internautów.

 

Post A Reply

WSZYSTKIE STRATEGIA Automation Performance Grywalizacja Content INSPIRACJE
PODZIEL SIĘ
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn


slider_scoop_ebook_1920x752

Więcej w Baza Wiedzy
marketing automation
Marketing Automation

Czym zajmuje się dom mediowy? Jaką agencję wybrać?
Dom mediowy

marketing afiliacyjny
Marketing afiliacyjny

Co to jest real time marketing?
Programmatic buying

Zamknij