Arrow
Arrow
10 podcastów, których musisz posłuchać
Aż 65% badanych przyznaje, że wysłuchanie podcastu na temat danego produktu wpływa na rozważenie decyzji o jego zakupie. Czy ten format zrewolucjonizuje content marketing?
Slider
CTR (współczynik klikalności) Daniel Kotliński

CTR (współczynik klikalności)

pexels-photo-392018
PODZIEL SIĘ
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

CTR (współczynnik klikalności)- to jeden z najbardziej popularnych wskaźników wykorzystywanych do mierzenia efektywności wielu działań w obszarze marketingu internetowego. Co oznacza i jaką pełni rolę?

 

CTR – co to jest?

Click Through Rate, czyli współczynnik klikalności. Jest procentowym wskaźnikiem oznaczającym stosunek między liczbą kliknięć, a liczbą wyświetleń materiału reklamowego. Mówiąc najprościej – to procent osób, które dokonały kliknięcia w wyświetloną reklamę. Posłużmy się przykładem: jeżeli Twoja reklama została wyświetlona przez 100 osób, a dwie osoby z tej grupy kliknęły w wyświetlony link – CTR jest równy 2%.

 

Współczynnik klikalności jest jednym z bardzo ważnych wskaźników przede wszystkim dla reklamodawców prowadzących działania w sieci reklamowej Google Ads, jak również Facebook Ads.

 

Współczynnik klikalności w Google Ads

W przypadku kampanii reklamowych w sieci reklamowej Google Ads, CTR jest bardzo ważnym wskaźnikiem służącym do oceny skuteczności prowadzonych działań. Reklamy internetowe rozliczane w oparciu o model PPC (pay per click) są poddawane mierzeniu efektywności działań, ze szczególnym uwzględnieniem statystyk dotyczących współczynnika klikalności. System przedstawia reklamodawcom współczynnik w odniesieniu do wszystkich reklam, a także słów kluczowych.

 

CTR pozwala na optymalizację działań poprzez skupienie się na tych obszarach, które przynoszą korzystniejsze efekty oraz modyfikowanie materiałów reklamowych. Wysokie wyniki w zakresie współczynnika klikalności świadczą o zaangażowaniu odbiorców, dobrym doborze umiejscowień, trafności reklamy, i innych ustawień kampanii.

 

CTR w reklamie na Facebooku

Statystyki dotyczące reklam wyświetlanych w systemie reklamowym Facebook Ads oczywiście uwzględniają współczynnik klikalności, natomiast jego rola nie jest w tym przypadku tak istotna, jak ma to miejsce w Google Ads.

 

Reklama internetowa wyświetlana na Facebooku, Instagramie, Messengerze czy w innych umiejscowieniach dostępnych w sieci może być rozliczana w oparciu o model PPC – ale nie jest to jedyna możliwość naliczania kosztów.

 

Co więcej – w tym przypadku kliknięcie nie jest terminem jednoznacznym. W zależności od wybranego celu reklamowego, Facebook Ads umożliwia rozliczanie na podstawie różnych rodzajów kliknięć (np. kliknięcie w link wychodzący albo kliknięcie skutkujące powiększeniem zdjęcia).

 

Dlaczego warto mierzyć CTR?

Jak już wspominaliśmy – jest to jeden z głównych wskaźników dotyczących zaangażowania odbiorców oraz skuteczności podejmowanych działań.

 

Przykłady informacji, które możesz uzyskać analizując CTR:

  • jak budować chwytliwe nagłówki, tytuły, call to action i inne komunikaty,
  • co interesuje Twoich odbiorców, które elementy warto wyeksponować,
  • jaki harmonogram i jakie godziny wyświetlania reklam pozwalają na wypracowanie najlepszych efektów.

 

Współczynnik klikalności często może być jednym z kluczowych wskaźników efektywności, natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zawsze weryfikować jego zgodność w odniesieniu do celu reklamowego. Nie każda kampania z niskim CTR jest nieskuteczna i tak samo – wysoki CTR nie zawsze świadczy o sukcesie kampanii.

Post A Reply

WSZYSTKIE STRATEGIA Automation Performance Grywalizacja Content INSPIRACJE
PODZIEL SIĘ
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn


slider_scoop_ebook_1920x752

Więcej w Baza Wiedzy
pexels-photo-416405 (1)
Architektura informacji

pexels-photo-273691
Facebook Ads – reklama na Facebooku

Jakie są przykłady lokowania produktu (product placement) w kulturze?
Lokowanie produktu (product placement)

pexels-photo-842567
Marka osobista

Zamknij