Co to jest GDN (Google Display Network)?

GDN (Google Display Network) – co to jest?

GDN (Google Display Network), czyli sieć reklamowa Google, pozwala reklamodawcom na docieranie do ogromnej liczby użytkowników internetu poprzez wyświetlanie materiałów reklamowych w atrakcyjnych formatach.

GDN – co to jest?

Reklama w Google pozwala na skuteczne dotarcie do użytkowników, którzy potrzebują dokładnie tego, co oferujemy. Z wykorzystaniem Google Display Network możesz trafiać do nich poprzez ponad dwa miliony stron internetowych i ponad 650 000 aplikacji. Jak to działa?

Prowadzenie działań reklamowych w Google (często w ramach większej kampanii reklamowej) wielu początkującym marketingowcom kojarzy się przede wszystkim z wyświetlaniem reklam w wynikach wyszukiwania. GDN pozwala na wykorzystywanie innych form reklamowych. Już przyglądając się samej nazwie, nietrudno domyślić się, że chodzi o reklamy graficzne oraz wideo, popularnie określane jako displayowe czy banerowe.

Wykorzystywanie GDN umożliwia reklamodawcom wyświetlanie reklam banerowych na stronach internetowych i w aplikacjach, które należą do sieci reklamowej lub są dla niej partnerami, a także w treściach wideo.

Sieć reklamowa Google została tak pomyślana, aby pomagać reklamodawcom w znalezieniu właściwych odbiorców. Jej opcje kierowania pozwalają w strategiczny sposób docierać do potencjalnych klientów w odpowiednim miejscu i czasie”. (źródło: Google Ads – Pomoc)

Typy kierowania reklam w GDN

Targetowanie reklam w GDN opiera się na opcjach kierowania reklam. Możemy dokonać wyboru ze względu na typ odbiorcy lub zastosować kierowanie kontekstowe.

Określenie grupy docelowej ze względu na typ odbiorcy pozwala skorzystać z:

 • remarketingu i kierować reklamy osobom, które dokonały już pewnych czynności (np. odwiedziły stronę internetową),
 • danych o zainteresowaniach odbiorców,
 • danych demograficznych.

Kierowanie kontekstowe odbywa się poprzez określenie wybranych słów kluczowych oraz tematów, na podstawie których reklamy są wyświetlane w dopasowanych kontekstowo witrynach.

Określając dane dotyczące wyświetlania reklam, dostępne jest również wykorzystanie opcji wykluczania. Możliwe jest:

 • wykluczanie stron o określonej tematyce,
 • wykluczanie według danych demograficznych, miejsca docelowego i słów kluczowych,
 • wykluczanie według opcji kategorii witryny.

Dlaczego warto wyświetlać reklamy w GDN?

Google Display Network to ogromna sieć reklamowa, pozwalająca na osiągnięcie bardzo dużego zasięgu i stosunkowo niskiego kosztu kliknięcia w reklamę. Opracowanie przemyślanej strategii i przeprowadzenie odpowiednich działań, pozwala firmom osiągać bardzo dobre wyniki. Na czym opiera się skuteczność banerowych reklam w Google?

Reklamy wyświetlane są na różnych stronach internetowych – mających różny charakter i różne grupy odbiorców. Umożliwia to skuteczne pozyskiwanie nowych klientów oraz prowadzenie działań z wykorzystaniem remarketingu, który stanowi jeden ze sprawdzonych sposobów na “domknięcie sprzedaży”.

Oprócz zaawansowanych możliwości targetowania reklam i ogromnej ilości danych umożliwiających analizę, GDN wyróżnia się dużymi możliwościami wyświetlania reklam – zarówno w zakresie miejsc docelowych jak też formatów reklamowych.

Duplicate content

Duplicate content to zmora marketingowców, których celem jest budowanie widoczności w wyszukiwarce dla danych witryn. Na szczęście – uniknięcie tego zjawiska jest możliwe dzięki prowadzeniu działań zgodnie z konkretnymi wytycznymi.

Duplicate content – co to jest?

To zjawisko polegające na powielaniu treści w obrębie jednej strony internetowej lub kilku domen. Dotyczy przede wszystkim tworzenia obszernych treści, które są identyczne albo bardzo podobne. W uproszczeniu – duplicate content występuje wtedy, gdy ta sama treść dostępna jest pod kilkoma adresami URL.

Pozycjonowanie stron internetowych składa się między innymi z dostosowania treści w witrynie do preferencji wyszukiwarek. Niemniej jednak – w sytuacjach, kiedy dochodzi do łamania standardów – Google traktuje takie działania dosyć kategorycznie. Tworzenie treści jest jednym z podstawowych procesów w rozwijaniu stron internetowych. Właściciele witryn zdają sobie sprawę z tego, że duża ilość treści sprzyja poprawianiu wyników widoczności w wyszukiwarce. Jednak część z nich – zamiast tworzyć własne, unikalne treści – decyduje się na korzystanie z zasobów dostępnych w sieci. W przypadku takich działań, temat duplicate content zaczyna odgrywać kluczową rolę – i właśnie dlatego jest to zagadnienie tak istotne i popularne.

Google indeksuje i wyświetla w wyszukiwarce tylko te treści, które są unikalne. Powielanie zawartości może wpływać na obniżenie pozycji witryny w rankingu Google. Możliwe jest również całkowite usunięcie z indeksu – wówczas strona w ogóle nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi nam content marketing, czyli tworzenie unikalnych treści na strony i podstrony naszej domeny.

Co szczególnie istotne – duplicate content często występuje jako efekt nieświadomych działań, których celem nie jest wpływanie na wyniki wyszukiwania. Dotyczy to przede wszystkim powielania treści wewnątrz witryny.

Jak uniknąć duplicate content?

Na początku przedstawimy bardzo popularny błąd, dotyczący powielania treści wewnątrz witryny – o czym wspominaliśmy powyżej. Najczęściej występuje w sytuacjach, gdy ta sama treść znajduje się pod kilkoma adresami. Dla przykładu – przyjrzyjmy się przypadkowi, w którym do strony głównej prowadzą cztery adresy.

Przykład:

http://adnext.pl

http://adnext.pl/onas/index.html

http://www.adnext.pl

http://www.adnext.pl/index.html

W przypadku, gdy treści opublikowane na Twojej stronie internetowej zostaną skradzione, opublikowane w witrynie bez Twojej zgody – należy skontaktować się z jej właścicielem i zażądać ich usunięcia. Możesz również zgłosić to zdarzenie do Google i poprosić o usunięcie z indeksowania strony, na której opublikowano treści skopiowane z Twojej strony internetowej.

Konwertowanie kanoniczne

Kolejnym, bardzo ważnym sposobem na uniknięcie zjawiska duplicate content, jest wskazanie wyszukiwarce “właściwego” adresu URL. Jak już wspominaliśmy – Google wyświetla w wyszukiwarce tylko unikalne treści. Oznacza to, że w przypadku, gdy na Twojej stronie do tej samej treści prowadzi kilka adresów – Google może automatycznie określić, który z nich jest najważniejszy (czyli właściwy, kanoniczny). Aby tego uniknąć, należy samodzielnie określić strony kanoniczne. Możesz zrobić to na przykład korzystając z Google Search Console.

CTR (współczynik klikalności)

CTR (współczynnik klikalności) to jeden z najbardziej popularnych wskaźników wykorzystywanych do mierzenia efektywności wielu działań w obszarze marketingu internetowego. Co oznacza i jaką pełni rolę?

CTR – co to jest?

Click Through Rate, czyli współczynnik klikalności. Jest procentowym wskaźnikiem oznaczającym stosunek między liczbą kliknięć, a liczbą wyświetleń materiału reklamowego. Mówiąc najprościej – to procent osób, które dokonały kliknięcia w wyświetloną reklamę. Posłużmy się przykładem: jeżeli Twoja reklama została wyświetlona przez 100 osób, a dwie osoby z tej grupy kliknęły w wyświetlony link – CTR jest równy 2%.

Współczynnik klikalności jest jednym z bardzo ważnych wskaźników przede wszystkim dla reklamodawców prowadzących działania w sieci reklamowej Google Ads, jak również Facebook Ads.

Współczynnik klikalności w Google Ads

W przypadku kampanii reklamowych w sieci reklamowej Google Ads, CTR jest bardzo ważnym wskaźnikiem służącym do oceny skuteczności prowadzonych działań. Reklamy internetowe rozliczane w oparciu o model PPC (pay per click) są poddawane mierzeniu efektywności działań, ze szczególnym uwzględnieniem statystyk dotyczących współczynnika klikalności. System przedstawia reklamodawcom współczynnik w odniesieniu do wszystkich reklam, a także słów kluczowych.

CTR pozwala na optymalizację działań poprzez skupienie się na tych obszarach, które przynoszą korzystniejsze efekty oraz modyfikowanie materiałów reklamowych. Wysokie wyniki w zakresie współczynnika klikalności świadczą o zaangażowaniu odbiorców, dobrym doborze umiejscowień, trafności reklamy, i innych ustawień kampanii.

CTR w reklamie na Facebooku

Statystyki dotyczące reklam wyświetlanych w systemie reklamowym Facebook Ads oczywiście uwzględniają współczynnik klikalności, natomiast jego rola nie jest w tym przypadku tak istotna, jak ma to miejsce w Google Ads.

Reklama internetowa wyświetlana na Facebooku, Instagramie, Messengerze czy w innych umiejscowieniach dostępnych w sieci może być rozliczana w oparciu o model PPC – ale nie jest to jedyna możliwość naliczania kosztów.

Co więcej – w tym przypadku kliknięcie nie jest terminem jednoznacznym. W zależności od wybranego celu reklamowego, Facebook Ads umożliwia rozliczanie na podstawie różnych rodzajów kliknięć (np. kliknięcie w link wychodzący albo kliknięcie skutkujące powiększeniem zdjęcia).

Dlaczego warto mierzyć CTR?

Jak już wspominaliśmy – jest to jeden z głównych wskaźników dotyczących zaangażowania odbiorców oraz skuteczności podejmowanych działań.

Przykłady informacji, które możesz uzyskać analizując CTR:

 • jak budować chwytliwe nagłówki, tytuły, call to action i inne komunikaty,
 • co interesuje Twoich odbiorców, które elementy warto wyeksponować,
 • jaki harmonogram i jakie godziny wyświetlania reklam pozwalają na wypracowanie najlepszych efektów.

Współczynnik klikalności często może być jednym z kluczowych wskaźników efektywności, natomiast należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby zawsze weryfikować jego zgodność w odniesieniu do celu reklamowego. Nie każda kampania z niskim CTR jest nieskuteczna i tak samo – wysoki CTR nie zawsze świadczy o sukcesie kampanii.

Architektura informacji

Architektura informacji jest odpowiedzią na ogromną i stale rosnącą ilość informacji dostępnych w Internecie. Na czym polega i co łączy ją ze wskaźnikiem konwersji?

Architektura informacji – co to jest?

Firmy coraz częściej zamieszczają na swoich stronach internetowych duże ilości informacji. Zwyczaj tworzenia strony, która pełni rolę wizytówki, sukcesywnie ustępuje miejsca trendowi “content is king”. Powstaje coraz więcej artykułów, produktów, ofert i kategorii. W witrynach pojawia się coraz więcej treści. Jednak samo stworzenie i publikacja to nie koniec – i tu pojawia się architektura informacji.

Tworzenie struktur, odpowiednie oznaczanie i organizowanie informacji to część zadań, za które odpowiedzialny jest architekt informacji. Często jest to osoba będąca członkiem zespołu odpowiedzialnego za działanie w obszarze user experience, czy pozycjonowania stron internetowych. Do zadań architekta należy również opracowywanie nawigacji i tworzenie hierarchii dotyczących danych kategorii informacji,

Architektura informacji ma na celu ułatwienie wyszukiwania i korzystania z treści dostępnych w danym źródle. Jednak budowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika to tylko jeden z głównych obszarów.

Przeczytaj nasz artykuł: Czy Twoja strona sprzedaje?

“Najczęściej o osiągnięciu celu mówimy wtedy, kiedy użytkownik odwiedzający naszą witrynę znajduje się na stronie z podziękowaniem/podsumowaniem płatności. Jak nietrudno się domyślić – zanim tam dotrze, musi pokonać pewną drogę. Jakie zachowania podejmuje od wejścia na stronę aż do sfinalizowania zakupu?”

Współczynnik konwersji i architektura informacji

W wielu branżach dokonanie zakupu na stronie internetowej wymaga dokonania co najmniej kilku działań. Odpowiednio zaplanowana ścieżka i struktury zapewniające użytkownikom komfortowe i intuicyjne osiągnięcie celu to aspekty, które mogą znacząco wpływać na współczynnik konwersji. Właśnie dlatego na początku wspominaliśmy o zależności między architekturą informacji a współczynnikiem konwersji.

“I mean architect as used in the words architect of foreign policy. I mean architect as in the creating of systemic, structural, and orderly principles to make something work — the thoughtful making of either artifact, or idea, or policy that informs because it is clear”. (Richard Saul Wurman, “Introduction”, in: Information Architects (1997).)

Architektura informacji odnosi się również do rywalizowania z konkurencją. Użytkownicy, którzy odwiedzają naszą stronę internetową i nie mogą znaleźć tego, czego szukają – najprawdopodobniej w krótkim czasie zamkną stronę i spróbują znaleźć to, czego potrzebują, w witrynie konkurencji.

Opracowanie odpowiednich struktur nie tylko pomaga użytkownikom w komfortowym korzystaniu ze strony i budowaniu możliwości do osiągania pozytywnych doświadczeń. Współpraca realizowana przez różne działy pozwala również na ułatwienie w zakresie prowadzenia działań analitycznych i optymalizacji witryny – a to znowu ma na celu ułatwienie użytkownikowi ścieżki, którą chce pokonać.

Facebook Ads - reklama na Facebooku

Facebook Ads – reklama na Facebooku

Facebook Ads to nazwa systemu reklamowego serwisu społecznościowego Facebook. Przez wielu marketingowców jest obecnie uważany za jedną z najlepszych możliwości reklamy w marketingu online, pozwalając na wyświetlanie reklam charakteryzujących się niskim kosztem oraz wysoką skutecznością i zaawansowanymi możliwościami analitycznymi.

Facebook Ads – co to jest?

Reklama na Facebooku opiera swoją skuteczność na tym, że wśród dwóch miliardów osób korzystających z serwisu każdego miesiąca – niemal każda firma może znaleźć swoich potencjalnych klientów. FB Ads pozwala na precyzyjne określenie grupy docelowej i wyświetlenie reklamy tylko tym, którzy rzeczywiście mogą być zainteresowani danym produktem i/lub usługą.

Struktura kampanii reklamowej w systemie Facebook Ads składa się z trzech części:

 • kampania, dla której należy określić jeden cel reklamowy;
 • zestaw reklam, dla którego należy określić grupę docelową, budżet, harmonogram, umiejscowienie, sposób składania ofert;
 • reklama – obejmuje wybór opublikowanego wcześniej posta lub stworzenie materiału reklamowego.

Tworzenie reklamy na Facebooku

Reklamodawcy tworzą reklamy na Facebooku korzystając z dedykowanego narzędzia, jakim jest Menedżer reklam. Umożliwia ono:

 • tworzenie reklam;
 • określanie grup odbiorców;
 • zarządzanie budżetem reklamowym;
 • wybór umiejscowień reklamy;
 • monitorowanie kampanii reklamowych;
 • optymalizację reklam;
 • analizowanie skuteczności reklam;
 • a także zarządzanie kontem, rozliczeniami i podobne opcje.

 

facebook ads - menedżer reklam

Facebook Ads – umiejscowienia reklam

Stworzenie reklamy w systemie Facebook Ads pozwala na wyświetlanie jej nie tylko w kanałach aktualności samego serwisu.

Obecnie wyświetlanie reklamy jest dostępne:

 • na Facebooku (w aktualnościach oraz w prawej kolumnie),
 • w Audience Network (sieć wybranych aplikacji i witryn internetowych),
 • w Messengerze,
 • na Instagramie (w aktualnościach oraz w sekcji Stories).

Ile kosztuje reklama na Facebooku?

Określanie budżetu reklamowego odbywa się na etapie tworzenia kampanii reklamowej. Decyzję o jego wysokości podejmuje reklamodawca. Istnieją dwa sposoby określania budżetu reklamowego:

 • ustawianie budżetu całościowego dla kampanii lub budżetu dziennego (połączone z określeniem czasu emisji reklam);
 • ustawianie kosztu za osiągnięcie poszczególnego wyniku.

Promowanie posta a reklama na Facebooku

Wiele osób błędnie określa korzystanie z niebieskiego przycisku “Promuj post” korzystaniem z reklamy na Facebooku. Niebieski przycisk pojawiający się pod publikowanym postem, to bardzo mocno uproszczona forma reklamy na Facebooku.

Choć teoretycznie promowanie posta mieści się w ramach obejmujących reklamę na Facebooku – istnieje spora różnica pomiędzy kliknięciem w niebieski przycisk, a korzystaniem z Menedżera reklam.

Tworząc reklamy z wykorzystaniem Facebook Ads (w Menedżerze reklam) zyskujemy dodatkowo:

 • wybór celu reklamowego kampanii;
 • możliwość korzystania z zaawansowanego targetowania;
 • wybór umiejscowienia reklamy;
 • możliwość kontrolowania i optymalizacji kampanii;
 • szczegółowe statystyki dotyczące reklam;
 • możliwość podpięcia Piksela Facebooka i inne skuteczne rozwiązania.
lokowanie produktu (product placement)

Lokowanie produktu (product placement)

Lokowanie produktu (ang. product placement) – to forma reklamy bazująca na nienachalnym przedstawieniu produktu jako części większej kompozycji, która nie jest powiązana z marką produktową w sposób bezpośredni.

Lokowanie produktu – co to jest?

Product placement bardzo często kojarzymy przede wszystkim z reklamą w filmie. I na start posłużmy się kilkoma przykładami właśnie z tego obszaru, aby w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie – czym jest lokowanie produktu.

 • Ray Ban w filmie “Top Gun” – Maverick (główny bohater filmu “Top Gun”), w którego rolę wcielił się Tom Cruise, rywalizował o tytuł najlepszego pilota, a przy okazji nosił okulary marki Ray Ban. Efekt? W 7 miesięcy po premierze filmu, model Ray Ban Aviator zanotował wzrost sprzedaży na poziomie 40%.
 • Najsłynniejszy agent – James Bond – w sensacyjnych przygodach jeździ samochodem marki Aston Martin. Współpraca produkcji filmów o losach agenta 007 z marką Aston Martin to jedna z najciekawszych, niesamowitych i długoterminowych realizacji, które budują wyjątkowy charakter marki.
 • I dla dopełnienia – nieco mniej dyskretne lokowanie produktu. Oglądając serię filmów “Taxi” nie sposób nie zwrócić uwagi na samochód marki Peugeot.

Te przykłady w bardzo prosty sposób obrazują podstawową zasadę. Strona A (oferująca dany produkt/usługę) wchodzi we współpracę ze stroną B (docierającą do określonego grona odbiorców). Strona B lokuje w swoim przedsięwzięciu produkt/usługę strony A, która w zamian za to przekazuje korzyści ekonomiczne (najczęściej). Popularnym rozwiązaniem jest również współpraca barterowa.

Product placement – rodzaje i nośniki

Poza typowym schematem – aktora filmowego, który używa wybranego produktu, istnieje jeszcze sporo innych możliwości w zakresie lokowania produktu. Dotyczą one zarówno sposobu przedstawienia (np. korzystanie z produktu, rozmowa o produkcie, eksponowanie produktu, produkt/marka stanowiący tło wydarzeń) jak również tego, co zostaje przedstawione (np. produkt, marka lub kategoria produktów). Mimo, że taka forma reklamy nie wpływa istotnie na ogólniejszy branding marki, jest to zabieg marketingowy o dużym potencjale.

Oprócz filmów, nośnikiem może być również zdjęcie, grafika, program telewizyjny, serial, prasa, książka, klip muzyczny. Strategie marketingowe często uwzględniają również zachęcanie osób powiązanych z danymi nośnikami do tego, by korzystały z wybranych produktów także w innych miejscach i/lub życiu prywatnym.

Jak działa lokowanie produktu?

Lokowanie produktu to forma reklamy skutecznie realizująca cele takie jak podnoszenie wskaźnika rozpoznawalności marki (produktu) oraz budowanie skojarzeń dotyczących marki. Te obszary – mimo że znajdują się u podstawy lejka sprzedażowego, a subtelna forma reklamy bazuje na podświadomym przekazie – mogą mieć decydujący wpływ w procesie podejmowania decyzji o zakupie.

Działania wykorzystujące product placement to ciągle rozwijający się obszar, który w dobie marketingu internetowego zyskuje nowe nośniki i nowe formy lokowania. Współpraca z blogerami, twórcami YouTube oraz inne elementy influencer marketingu to kolejne możliwości promocji tego typu.