Agencja reklamowa

agencja reklamowa

Agencja reklamowa to rodzaj firmy specjalizującej się w tworzeniu kampanii reklamowych dla produktów i marek. Reklama może przybierać bardzo zróżnicowane formy – druk, radio, telewizja, prasa czy internet to tylko kilka z nich. Agencja marketingowa wykorzystuje wiedzę o odbiorcach przekazaną przez klientów do tworzenia skutecznych i nowatorskich kampanii.

Agencja reklamowa – skąd się wzięła?

Pierwsza agencja reklamowa powstała na początku XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Choć może to zaskakiwać, reklama towarzyszy nam tak naprawdę od wieków, ale wraz z rewolucją przemysłową nabrała bardziej zorganizowanego, strategicznego charakteru. W drugiej połowie XIX wieku powstała agencja reklamowa w USA, dając początek tej branży na Nowym Kontynencie. W roku 1856 miało miejsce szczególne wydarzenie – jeden z pierwszych zawodowych fotografów na świecie, Mathew Brady, opublikował w gazecie reklamę swoich usług, w której zastosował odmienną typografię. Dzięki temu, publikacja od razu rzucała się w oczy, a niedługo później, w tym samym roku, światło dzienne ujrzała pierwsza całostronicowa reklama.

Do tej pory agencja reklamowa była głównie pośrednikiem między marką a gazetą sprzedającą powierzchnię reklamową. Koniec wieku XIX uznawany jest jednak za narodziny współczesnej reklmy. Wtedy to James Walter Thompson wpadł na rewolucyjny pomysł – postanowił, że jego agencja reklamowa będzie produkować treści dla reklamodawców, tworząc tym samym pierwszy dział kreatywny na świecie.

Historia sieciowych agencji reklamowych rozpoczyna się wraz z ogólnym rozwojem gospodarki rynkowej na całym świecie. Każda firma na globie, z oddziałami w wielu krajach, staje się klientem, któremu można dostarczyć usługi – rozpoczyna się więc wyścig kreatywności i prawdziwa eksplozja marketingu jako dziedziny.

Agencja reklamowa – czym się zajmuje?

Choć samo określenie „agencja reklamowa” może wydawać się samo-wyjaśniające, to jest tak tylko na pozór. Określenie to jest nie tylko pojemnym zbiorem, w którym zawierają się bardziej wyspecjalizowane instytucje, ale także jest czymś odmiennym, niż dział marketingu w firmie, agencja brandingowa czy dom mediowy.

Jak podaje Encyklopedia Zarządzania, agencja reklamowa zajmuje się „projektowaniem i realizacją reklam, opracowywaniem mediaplanu, tworzeniem strategii promocyjnych, doborem środków przekazu i narzędzi komunikacji, zarządzaniem budżetem reklamowym, analizą rynku i oceną skuteczności reklam”. Podmiot ten wprowadza nowe marki i produkty na rynek w taki sposób, by uświadomić konsumentom ich istnienie oraz pomagają w rozwoju sprzedaży i zwiększania zasięgów.

Niejedna agencja marketingowa proponuje swoim klientom kompleksowe usługi w postaci pełnego wsparcia marki. Z drugiej strony, agencja reklamowa może specjalizować się w konkretnych obszarach czy formatach. Istnieją agencje social media, zajmuje się przede wszystkim kanałami społecznościowymi, agencje designerskie (pracownie lub studia), które tworzą kompleksowy branding, agencje digitalowe, specjalizujące się w reklamie internetowej czy też agencje wyspecjalizowane w offline, guerilla marketingu czy organizacji eventów. Niemal każda dziedzina marketingu i sprzedaży daje możliwość wykorzystania częściowo uniwersalnych, a częściowo specjalistycznych zasad funkcjonowania na rynku, wobec czego niemal każda dziedzina marketingu i sprzedaży ma swój rodzaj agencji reklamowej. 

Ostatecznie jednak, chodzi o to samo – metodami bezpośrednimi (lead generation) i pośrednimi (kreacja wizerunku) pomóc marce i klientowi zwiększać sprzedaż. Agencja marketingowa musi przy tym podążać za zmieniającymi się mediami, trendami i narzędziami reklamowanymi, aby proponować swoim klientom najkorzystniejsze formy komunikacji.

Działy agencji reklamowych

Agencja reklamowa, jak każda firma, po przekroczeniu pewnego rozmiaru, wykształca wewnątrz organizacji podział na departamenty. W agencji reklamowej – poza standardowymi działami księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi czy IT, można wyszczególnić: dział kreatywny – odpowiadający za produkcję treści (składa się zazwyczaj z małych – 2-4-osobowych zespołów copywriterów i art directorów), dział strategii – planują i nadzorują badania rynkowe w celu zdobycia tzw. insightów konsumenckich, dział social media – obsługujący kanały społecznościowe, dział graficzny. Zdarza się, że agencja marketingowa posiada także oddzielny zespół zajmujący się projektami BTL.

W dobie specjalizacji podmiotów kreatywnych, często poszczególne kompetencje wydzielane są poza organizację – z działów planujących zakupy mediów powstają niezależne firmy, czyli domy mediowe, a z różnych dziedzin marketingu powstają wyspecjalizowane agencje reklamowe. Dlatego agencja reklamowa, która potrafi kompleksowo obsłużyć daną markę, określana jest mianem agencji full service lub agencją 360 stopni.

bool(false)
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Czym jest vlog? Poznaj nasz przewodnik po videoblogach

Vlog to rodzaj bloga internetowego w formie video, niekiedy tworzonego nawet codziennie i publikowanego na platformie społecznościowej, np. YouTube. Może...

Blogosfera – zobacz jak działa świat blogerów

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę komunikacji z odbiorcami –...

W Jaki Sposób Public Relations Wpływa na Pozytywny Wizerunek Marki?

Public Relations, znane powszechnie jako PR, to fascynująca i dynamiczna dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej oraz...