Blogosfera

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę – pisanie. Termin wskazuje również na interakcje zachodzące pomiędzy blogerami – takie jak czytanie wpisów, komentowanie czy wzajemna promocja blogów.

Na przestrzeni ostatnich lat blogosfera w znaczącym zakresie zmieniła swoją specyfikę, dlatego na wstępie posłużymy się porównaniem. Wraz ze wzrostem popularności serwisu YouTube, powszechnie znanym określeniem stał się vloger – obecnie wśród przedstawicieli generacji Z funkcjonuje nawet jako nazwa zawodu.

Blogosfera – jak się zmienia?

Tym, co łączy twórców video określanych jako vlogerzy, jest wspólna platforma (choć blogi opierają się w większości na systemie WordPress – nie przekłada się to na wymiar społeczny), na której publikują, realizowanie współprac pomiędzy kanałami (cross-promocje) czy popularne wśród niektórych twórców dramy. Popularne dramy opierają się na wymianie zdań (często w agresywnej, nieprzyjemnej formie) pomiędzy vlogerami, którzy robią to poprzez publikowanie materiałów na swoich kanałach. Co więcej – dramy często zyskują zewnętrznych komentatorów, którzy przyjmują stanowisko jednej ze stron lub obiektywnie opiniują całą sytuację.

Blogosfera funkcjonująca w okresie przed dominującą popularnością serwisów społecznościowych cechowała się tym, co znamy z dzisiejszego YouTube. Podobieństwo określeń takich jak blog – vlog oraz bloger – vloger pozwala nam zauważyć, że zmianie uległy kanały, natomiast nie zmieniły się charakterystyczne zachowania tych społeczności.

Blogosfera jako sieć społecznościowa

Blogerzy pokazują swoje prywatne życie na Instagramie, tworzą grupy odbiorców na Facebooku, dyskutują z czytelnikami na Twitterze, a niektórzy nawet zakładają kanały na YouTube. Popularność serwisów społecznościowych umożliwia dywersyfikację komunikacji na kilka różnych kanałów. Rola bloga w kontekście społecznym jest dzisiaj inna zarówno w stosunku do pozostałych twórców, jak i czytelników. Blogerzy robią zdjęcia, kręcą video i nagrywają podcasty – a ich blogi są fundamentem szerszej struktury komunikacji z odbiorcami.

Blogosfera – kultura i profesjonalizacja

Społeczność twórców bazujących na słowie pisanym charakteryzowała się kiedyś specyficzną kulturą. Obecnie blogosfera nie wyróżnia się znacząco na tle innych pól komunikacji digital influencerów. Rozwój technologiczny sprzyja poszerzaniu zakresu możliwości dla blogerów – efemeryczne treści i błyskawiczne publikowanie stało się możliwe dzięki mobilnemu blogowaniu. Niemniej – dostępność wielu kanałów sprawiła, że blog jest przede wszystkim przestrzenią do publikowania.

Blogosfera świetnie sprawdza się jako narzędzie wspierające działania personal brandingowe, a ich autorzy z powodzeniem realizują cele influencer marketingu. O rozwoju świata blogerów świadczą rosnące przychody z komercyjnych współprac z markami, a także cieszące się ogromną popularnością konkursy i wydarzenia branżowe.

W przeciwieństwie do wielu serwisów społecznościowych – blogosfera ciągle oferuje bardziej wartościowe treści, które często tworzy się w bardziej rzetelny sposób, co niezmiennie stanowi bardzo dużą wartość dla internautów.

Daniel Kotliński
linkedin

Daniel Kotliński

Content Manager

Content manager, dziennikarz, copywriter. Odpowiadał za realizację kampanii reklamy natywnej m.in. dla Grupy naTemat, WP i Onet. Zobacz więcej tekstów tego autora

  Komentarze są wyłączone.

  Pozostałe najnowsze artykuły

  Reklama internetowa

  Reklama internetowa to forma marketingu oparta na wyświetlaniu komunikatów w Internecie. W czasach gdy niemal każda firma i większość odbiorców posiada...

  Współpraca z blogerami

  Współpraca z blogerami pozwala markom na docieranie do ściśle określonych grup odbiorców z oryginalnymi, unikatowymi reklamami, prezentowanymi przez osoby mające status...

  BTL – co to jest?

  BTL (z języka angielskiego “below the line”) określa media, za pomocą których przekazywany jest komunikat reklamowy. W tym przypadku chodzi...