EdgeRank

Jaki format zdjęcia dobrać do reklam na Facebooku?

EdgeRank to nazwa algorytmu stanowiąca integralną część portalu Facebook, który na podstawie tysięcy zróżnicowanych wskaźników decyduje, jaką treść wyświetlić użytkownikowi podczas przeglądania newsfeeda.

EdgeRank – dlaczego tak naprawdę istnieje?

Formalnie, od 2013 roku Facebook oficjalnie nie używa nazwy „EdgeRank„, natomiast w branży przyjęło się określanie w ten sposób grupy mechanizmów odpowiadających za generowanie newsfeedu. Warto podkreślić, że każdy Facebook wygląda inaczej – każdy użytkownik lubi inne fanpage’e, ma różnych znajomych, odwiedza różne strony w sieci.

Podstawawową cechą Facebooka jest personalizacja – dzięki temu możemy samodzielnie kształtować doświadczenie, jakie płynie z użytkowania niebieskiego portalu.

Z inżynieryjnego punktu widzenia jest to jednak niezwykłym wyzwaniem – bo jeśli ktoś śledzi setki i tysiące stron firmowych, to w jaki sposób zdecydować, które treści powinien zobaczyć najpierw? Dochodzi do tego kwestia wyświetlania reklam – te pokazywane nam są na podstawie naszych zainteresowań, w związku z czym Facebook musi znaleźć miejsce i na nie, by uzasadnić swoją obecność na rynku. Jak to zrobić w logiczny sposób?

Z pomocą przychodzi algorytm, który na podstawie tysięcy różnych wskaźników (w zdecydowanej większości – niejawnej) podejmuje zautomatyzowaną decyzję. Dla uproszczenia mówi się więc o EdgeRanku, natomiast oficjalnie to po prostu „News Feed ranking system”.

Jakie zmienne bierze pod uwagę EdgeRank?

Jak wspomnieliśmy, choć algorytm EdgeRank jest najpilniej strzeżoną tajemnicą Facebooka, można wyłonić trzy generalne zmienne, decydujące w logiczny sposób o tym, jakie treści wyświetlają się w newsfeedzie.

Affinity

Wskaźnik określający „stopień zażyłości” między publikującym a odbiorcą. Innymi słowy, Facebook analizuje, na ile – i czy w ogóle – wchodzimy w interakcję z treściami z danej strony lub od danego użytkownika. Jeśli polubiliśmy jakiś fanpage, a następnie dotarły do nas posty z tej strony, ale nie weszliśmy z żadnym w interakcję, EdgeRank zakłada, że nie zależy nam na tym. W związku z czym w przyszłości nie będzie nam pokazywał treści z tej strony. Analogicznie, jeśli regularnie lajkujemy i komentujemy posty z określonego źródła, możemy mieć wrażenie, że często je widzimy w naszym newsfeedzie. Jeśli więc zależy nam na tym, by treści z danego fanpage’a do nas docierały, wystarczy wejść na niego i polubić kilka artykułów.

Weight

Innymi słowy „kaloryczność treści”. Facebook faworyzuje treści łatwo przyswajalne i utrzymujące uwagę, czyli live videos (np. webinary), zwykłe, natywnie umieszczone nagrania video, następnie zdjęcia i posty tekstowe, zaś najtrudniej mają linki (zwłaszcza do YouTube). Dlaczego? Wyprowadzają uwagę użytkownika poza serwis Facebooka. Ale do kaloryczności zalicza się także ilość podjętych interakcji z daną treścią w określonym czasie, a także to, jak zasięgowe są sieci kontaktów osób wchodzących w interakcję z treścią.

Time Decay

Wskaźnik, który określa odstęp czasu pomiędzy interakcją między jedną a drugą treścią udostępnioną przez daną stronę. Jeśli niedawno wchodziliśmy w interakcję z danym fanpage’em, a ten opublikuje znów jakąś treść, jest szansa, że także ją zobaczymy. Mówiąc krótko – najbardziej lubimy te piosenki, które już znamy!

Najważniejsze w docieraniu do zainteresowanych naszymi treściami jest więc publikowanie takiego contentu, który będzie zachęcał w naturalny sposób do podejmowania interakcji, komentowania i udostępniania, a także wykorzystywania faworyzowanych przez EdgeRank formatów, takich jak live’y i video.

Jeśli interesuje Cię marketing w social media, koniecznie zapoznaj się z wpisem na temat strategii marki!

 

array(24) { ["ID"]=> int(7392) ["id"]=> int(7392) ["title"]=> string(4) "foto" ["filename"]=> string(8) "foto.png" ["filesize"]=> int(321599) ["url"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["link"]=> string(23) "https://adnext.pl/foto/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(2) "21" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(4) "foto" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(0) ["date"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["modified"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(9) "image/png" ["type"]=> string(5) "image" ["subtype"]=> string(3) "png" ["icon"]=> string(54) "https://adnext.pl/wp-includes/images/media/default.png" ["width"]=> int(413) ["height"]=> int(531) ["sizes"]=> array(27) { ["thumbnail"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-150x150.png" ["thumbnail-width"]=> int(150) ["thumbnail-height"]=> int(150) ["medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-233x300.png" ["medium-width"]=> int(233) ["medium-height"]=> int(300) ["medium_large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["medium_large-width"]=> int(413) ["medium_large-height"]=> int(531) ["large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["large-width"]=> int(413) ["large-height"]=> int(531) ["1536x1536"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["1536x1536-width"]=> int(413) ["1536x1536-height"]=> int(531) ["2048x2048"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["2048x2048-width"]=> int(413) ["2048x2048-height"]=> int(531) ["thumbnail-archive-content"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["thumbnail-archive-content-width"]=> int(413) ["thumbnail-archive-content-height"]=> int(531) ["medium_medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-413x512.png" ["medium_medium-width"]=> int(413) ["medium_medium-height"]=> int(512) ["mailpoet_newsletter_max"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["mailpoet_newsletter_max-width"]=> int(413) ["mailpoet_newsletter_max-height"]=> int(531) } }
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Czym jest vlog? Poznaj nasz przewodnik po videoblogach

Vlog to rodzaj bloga internetowego w formie video, niekiedy tworzonego nawet codziennie i publikowanego na platformie społecznościowej, np. YouTube. Może...

Blogosfera – zobacz jak działa świat blogerów

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę komunikacji z odbiorcami –...

W Jaki Sposób Public Relations Wpływa na Pozytywny Wizerunek Marki?

Public Relations, znane powszechnie jako PR, to fascynująca i dynamiczna dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej oraz...