Czym naprawdę jest marka? Kluczowe Elementy i Rola w Rozwoju Biznesu

Marka – czym jest? Jaką rolę pełni w rozwoju biznesu? Czy marka to konieczny element, by przedsiębiorstwo odniosło sukces na rynku? Czy marka to jedynie znaczek na opakowaniu czy to co kryje się pod nazwą firmy? W poniższym tekście przyjrzymy się tym niuansom i spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytanie – czym jest marka.

Czym jest marka?

Marka to nie tylko logo i nazwa firmy. To kompleksowe pojęcie, które obejmuje sposób, w jaki firma jest postrzegana przez swoich klientów, partnerów biznesowych i społeczność. Silna marka potrafi budować zaufanie, lojalność i pozytywne wrażenia, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu firmy. Pozytywne postrzeganie firmy może wpływać na wzrost sprzedaży, zdolność przyciągania inwestorów oraz budowanie trwałych relacji z klientami. Marka może stać się wizytówką firmy, która przyciąga uwagę i wyróżnia ją na tle konkurencji.

Wyróżniamy m.in.:

 • marki produktowe
 • marki osobiste
 • marki korporacyjne
 • marki usługowe
 • marki luksusowe

Marka firmy = „dusza firmy”

Marka, rozumiana w kontekście marketingu, jest „duszą” przedsiębiorstwa – niesie w sobie ładunek emocjonalny, określa charakter firmy, wyznacza cel istnienia danej organizacji i pozwala na łatwą identyfikację przez konsumentów. Wierzchnia warstwa marki to właśnie logo. Można powiedzieć, że logo stanowi dopiero drzwi wejściowe do świata marki. Pod wizualną warstwą kryje się całościowe doświadczenie z używania produktu. To właśnie w tym kontekście ma sens określenie „silnej marki” bądź zestawienie „markowy vs. niemarkowy”, gdzie słowo „markowy” oznaczać będzie w domyśle „lepszy, porządny, trwały”.

Marka = doświadczenie płynące z użytkowania

Marka to również całościowe doświadczenie produktu, jakie ma użytkownik w kontakcie z tymże. Jeżeli jest to doświadczenie wysokiej jakości, konsument może zacząć identyfikować się z daną marką. Oznacza to, że zaczyna wybierać produkty bądź usługi określonego brandu (pomijając inne firmy), ponieważ koncepcja danej marki jest zbieżna z osobistymi preferencjami, życiową ideologią bądź szeroko rozumianym sposobem życia.

Jak skutecznie wykorzystywać markę do budowania pozytywnego wizerunku?

Jednym z kluczowych elementów skutecznego wykorzystania marki jest konsekwencja. Marka powinna być konsekwentnie prezentowana we wszystkich aspektach działalności firmy, takich jak projektowanie stron internetowych, materiałów marketingowych, opakowań produktów i sposób komunikacji. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Grupa docelowa i wartości marki

Ważne jest również zrozumienie grupy docelowej i dostosowanie sposobu prezentacji marki do ich potrzeb i oczekiwań. Komunikacja marki powinna być spójna, atrakcyjna i dostosowana do preferencji klientów. Ponadto, warto budować markę opartą na autentyczności i wartościach, które są ważne dla firmy. Klienci lubią identyfikować się z markami, które mają zgodne z ich własnymi przekonaniami.

Promowanie marki – z pomocą przychodzi współczesny marketing

Wreszcie, nie można zapominać o roli marketingu w budowaniu pozytywnego wizerunku marki. Skuteczne strategie marketingowe mogą pomóc w zwiększeniu świadomości marki, dotarciu do nowych klientów i utrzymaniu lojalności istniejących klientów. Ważnym aspektem skutecznego wykorzystania marki jest również monitorowanie i analizowanie efektów tych działań. Dzięki temu można dostosować strategie i podejścia w celu osiągnięcia jeszcze lepszych wyników.

Jak zarządzać marką w przestrzeni cyfrowej?

Obecnie nie można ignorować potencjału przestrzeni cyfrowej w budowaniu marki. Istnieje wiele sposobów, w jaki możemy wykorzystać Internet i media społecznościowe do promocji Twojej marki. Co może Ci w tym pomóc?

Strona www wpływa na kreowanie wizerunku marki

Pierwszym krokiem jest stworzenie atrakcyjnej strony internetowej, która dobrze reprezentuje naszą markę. Strona powinna być łatwa do nawigacji, responsywna i zawierać wartościowe treści. Ponadto, warto być obecny na popularnych platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, aby regularnie komunikować się z naszą grupą docelową. Dodatkowo, dobrze zaprojektowane logo i spójne elementy wizualne mogą wpłynąć na pozycjonowanie marki i zaufanie konsumentów.

Monitoring marki w Internecie zapobiega kryzysom i utrzymuje kontakt z klientami

Ważne jest również budowanie pozytywnej obecności online, zarówno poprzez monitorowanie opinii o naszej marce, jak i dbanie o odpowiednie zarządzanie kryzysowe, w przypadku negatywnych komentarzy czy recenzji. Pozytywne komunikowanie się z klientami w przestrzeni cyfrowej może pomóc budować spójny wizerunek marki, która ma doskonałą obsługę klienta.

Content marketing i reklama budują silną markę

Ponadto, warto zwrócić uwagę na rozwijanie strategii content marketingowej. Tworzenie wartościowych treści, takich jak blogi, artykuły lub filmy, może przyciągnąć uwagę klientów i zbudować zaufanie do naszej marki. Ważne jest, aby treści były dostosowane do potrzeb naszej grupy docelowej i odpowiadały na ich pytania i problemy. Warto również zainwestować w kampanie reklamowe online, takie jak Google Ads czy reklamy na Facebooku. Dzięki nim możemy dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zwiększyć widoczność naszej marki w sieci.

Marka – jakie są jej części składowe?

Elementy budujące markę składają się na trzy kategorie:

 1. komunikacyjne,
 2. behawioralne
 3. wizualne.

Jeśli przedsiębiorstwo chce zbudować markę, z którą będą utożsamiać się konsumenci, a produkty nią znakowane będą błyskawicznie znikać z półek, nie może koncentrować się tylko na jednym z tych elementów.

Jak rozumieć poszczególne elementy budujące markę?

 • Elementy komunikacyjne

To nazwa, claim (czyli slogan), tone of voice, a więc ton, w jakim marka wypowiada się, kiedy publicznie zabiera głos (czy to w reklamach, komunikatach prasowych lub w innych formach komunikacji tekstowej). To wszystko jest „pierwszym wrażeniem”, jakie marka wywiera na odbiorcach.

 • Elementy behawioralne

Można je streścić w powiedzeniu: czyny, nie słowa. Chodzi tu o wszelkie zachowania wobec konsumenta, jakie podejmuje marka – polityka obsługi klienta, proces realizacji usługi czy traktowanie go w sytuacjach, które trudno objąć ramami proceduralnymi. Zachowanie marki – jej pracowników oraz managmentu – może potwierdzać, a więc wzmacniać, elementy komunikacyjne i pokazywać, że marka traktuje poważnie swoją misję i cel istnienia.

 • Elementy wizualne

Jest to sposób, w jaki marka komunikuje się poprzez szeroko rozumiany obraz. Składają się na nie zarówno elementy graficzne, jak wspomniane logo (budowane z sygnetu i logotypu), ale również wygląd strony internetowej, newsletterów, materiały graficzne publikowane w mediach społecznościowych, styl opakowań produktów, ulotki, a także wizytówki, papier firmowy czy inne materiały promocyjne. To właśnie element wizualny jest najczęściej wykorzystywany do promowania markiw kampaniach reklamowych.

Działanie polegające na spójnym połączeniu wszystkich tych elementów to branding – a więc kreowanie brandu zgodnie z jej celem i zamysłem.

array(24) { ["ID"]=> int(7392) ["id"]=> int(7392) ["title"]=> string(4) "foto" ["filename"]=> string(8) "foto.png" ["filesize"]=> int(321599) ["url"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["link"]=> string(23) "https://adnext.pl/foto/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(2) "21" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(4) "foto" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(0) ["date"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["modified"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(9) "image/png" ["type"]=> string(5) "image" ["subtype"]=> string(3) "png" ["icon"]=> string(54) "https://adnext.pl/wp-includes/images/media/default.png" ["width"]=> int(413) ["height"]=> int(531) ["sizes"]=> array(27) { ["thumbnail"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-150x150.png" ["thumbnail-width"]=> int(150) ["thumbnail-height"]=> int(150) ["medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-233x300.png" ["medium-width"]=> int(233) ["medium-height"]=> int(300) ["medium_large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["medium_large-width"]=> int(413) ["medium_large-height"]=> int(531) ["large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["large-width"]=> int(413) ["large-height"]=> int(531) ["1536x1536"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["1536x1536-width"]=> int(413) ["1536x1536-height"]=> int(531) ["2048x2048"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["2048x2048-width"]=> int(413) ["2048x2048-height"]=> int(531) ["thumbnail-archive-content"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["thumbnail-archive-content-width"]=> int(413) ["thumbnail-archive-content-height"]=> int(531) ["medium_medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-413x512.png" ["medium_medium-width"]=> int(413) ["medium_medium-height"]=> int(512) ["mailpoet_newsletter_max"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["mailpoet_newsletter_max-width"]=> int(413) ["mailpoet_newsletter_max-height"]=> int(531) } }
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Czym jest vlog? Poznaj nasz przewodnik po videoblogach

Vlog to rodzaj bloga internetowego w formie video, niekiedy tworzonego nawet codziennie i publikowanego na platformie społecznościowej, np. YouTube. Może...

Blogosfera – zobacz jak działa świat blogerów

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę komunikacji z odbiorcami –...

W Jaki Sposób Public Relations Wpływa na Pozytywny Wizerunek Marki?

Public Relations, znane powszechnie jako PR, to fascynująca i dynamiczna dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej oraz...