Marketing afiliacyjny – opiera się na współpracy reklamodawcy (sprzedawcy) z partnerem (afiliantem), który przyjmuje rolę “pośrednika” sprzedaży. Sprzedawca zyskuje kolejnych klientów, a afiliant otrzymuje wynagrodzenie za efekt działań każdego z nich. W wielu przypadkach na zasadzie marketingu afiliacyjnego działa influencer marketing.
Kto tworzy poszczególne części łańcucha w marketingu afiliacyjnym?
W marketingu afiliacyjnym kluczową rolę pełnią trzy strony – reklamodawca, partner i klient. W bardziej zaawansowanych modelach czwartym uczestnikiem jest organizator programu partnerskiego.
Reklamodawca – chce sprzedać produkt lub usługę z wykorzystaniem zewnętrznego kanału.
Partner – dysponuje kanałem, w którym zamieszcza komunikat reklamowy na temat produktu lub usługi reklamodawcy. Marketing afiliacyjny bazuje głównie na roli partnera – stanowiącego punkt wspólny w całym procesie. Najczęściej ogniwem łączącym reklamodawcę z klientem w sieć afiliacyjną jest bloger lub mikroinfluencer.
Klient – jest odbiorcą w kanale partnera, z którego przechodzi do zakupu u reklamodawcy.
Po nitce do kłębka – czyli droga od marketera do klienta
Aby zobrazować to, w jaki sposób działa marketing afiliacyjny, wyobraźmy sobie przedsiębiorcę – Autora, która chce sprzedawać swoją książkę o nowoczesnych sposobach prowadzenia biznesu.
Autor (reklamodawca) posiada własną stronę internetową, na której sprzedaje książkę. Ruch (liczba potencjalnych klientów) na jego stronie jest niewielki. Aby zwiększyć liczbę odbiorców – Autor ustala zasady współpracy z Partnerem – właścicielem popularnego serwisu internetowego o biznesie, który zamieszcza tam baner reklamujący książkę. Każdy użytkownik, który kliknie w baner (reklamujący książkę) umieszczony w serwisie Partnera, a następnie dokona zakupu książki – generuje zysk, który trafia do Reklamodawcy, a następnie ten przekazuje określoną prowizję Partnerowi. Często dla maksymalizacji efektu afiliacji dociera się do klienta za pomocą wielu partnerów, wykorzystując przy tym różne platformy (multiscreen). Marketing afiliacyjny przynosi obustronne korzyści i ułatwia zakup klientowi.
Wynagrodzenia w marketingu afiliacyjnym
Prowizja od sprzedaży, którą otrzymuje partner, to tylko jedna z możliwości. Do najpopularniejszych modeli wynagrodzeń, na których bazuje marketing afiliacyjny należy:
- Pay Per Sale (PPS) – klasyczny model, przytoczony w przykładzie, określona część przychodu z zakupu,
- Pay Per Click (PPC) – określona kwota za każde kliknięcie w reklamę
- Pay Per Lead (PPL) – określona kwota za każde określone działanie wykonane przez użytkownika (np. wypełnienie formularza z danymi do kontaktu).
Marketing afiliacyjny – korzyści
Marketing afiliacyjny powstał w oparciu o model płatności “za efekt”, dzięki czemu stanowi rozsądne rozwiązanie zarówno dla reklamodawcy jak i partnera. Jakie korzyści zyskują poszczególne strony?
Reklamodawca może docierać do większej grupy odbiorców, a jednocześnie nie ponosi kosztów za dotarcie do osób, które nie znajdują się na odpowiednim etapie jego lejka sprzedażowego. Efektem ubocznym, jaki przynosi marketing afiliacyjny może być budowanie rozpoznawalności/świadomości marki bez ponoszenia kosztów, a głównym – płacenie tylko wtedy, gdy reklama przynosi “wartościowe” efekty.
Partner w wielu przypadkach korzysta z kanału, w który wcześniej zainwestował (np. bezpłatnie dzieląc się wiedzą) – a zamieszczając w nim reklamy (na których formę i treść może mieć wpływ) zyskuje szanse na osiąganie przychodów, a tym samym – wymierny zwrot z dotychczasowej inwestycji. Marketing afiliacyjny daje partnerowi duże możliwości ingerowania w warunki współpracy, a w aspekcie finansowym przynosi mu wyłącznie zysk.
Oprócz partnerów funkcjonujących w standardowym modelu, na rynku działają również podmioty, dla których programy partnerskie stanowią trzon działań. Ich praca polega nie tylko na zamieszczaniu reklam we własnych kanałach, ale także prowadzeniu procesu reklamowego, w którym sami inwestują w marketing zoptymalizowany w taki sposób, by generować większy ruch we własnym kanale, przekładający się na jeszcze większe zyski z afiliacji.
Dlaczego marketing afiliacyjny zyskuje na popularności?
Marketing afiliacyjny umożliwia dotarcie do nowych grup odbiorców, które mogłyby być zainteresowane produktem. Pozwala on zwiększyć świadomość marki wśród konsumentów, którzy po zapoznaniu się z usługą lub produktami dokonają ich zakupu. To wygodny sposób na prowadzenie działań marketingowych poprzez delegowanie ich na niezależnych partnerów. Marketing afiliacyjny znacząco zmniejsza ryzyko kosztów ponoszonych w wyniku nietrafionych inwestycji marketingowych, jest to zasługą modelu rozliczeń „za efekt”.