Marketing Automation

Marketing automation – czasami określany również jako automatyzacja marketingu bazując na specjalnym oprogramowaniu, pozwala na prowadzenie zautomatyzowanych działań marketingowych.

Marketing automation to nie tylko ułatwienie dla marketerów realizujących powtarzalne działania, takie jak np. wysyłanie maili, ale także możliwość prowadzenia bardziej zaawansowanych kampanii reklamowych. Najczęściej opiera się na powiązaniu z innymi narzędziami, by gromadzić więcej danych, precyzyjniej trafiać do grupy docelowej i skuteczniej pozyskiwać leady.

Marketing Automation w praktyce

Wyobraź sobie sklep internetowy, którego pracownicy odpowiadają za komunikację z odbiorcami na każdym etapie lejka sprzedażowego i nie wykorzystują nawet najbardziej podstawowych możliwości marketing automation. Najpierw wysyłają do klientów maile z reklamą, następnie – maile z potwierdzeniem zakupu, maile z potwierdzeniem płatności i maile z potwierdzeniem wysyłki. Brzmi jak koszmar?

Marketing automation pozwala na automatyczne wysyłanie komunikatów marketingowych i sprzedażowych w oparciu o segmentację odbiorców i generowanie spersonalizowanych treści. Dobrze przygotowana strategia przekształca potencjalnych klientów w zadowolonych klientów, a wysyłanie dopasowanych treści na różnych etapach poprawia skuteczność. W przypadku wielu firm pozwala na osiągnięcie znacznego wzrostu przychodów w stosunkowo krótkim okresie. Nie oznacza to jednak, że marketing automation jest krótkoterminową inwestycją.

Marketing Automation – zalety

Fundamentem marketing automation jest możliwość kierowania spersonalizowanych komunikatów do odbiorców podzielonych na różne segmenty – bez potrzeby zbytniego angażowania pracowników, co przekłada się na obniżenie kosztów.

To prowadzenie działań skupionych na efektywności. Realizowanie strategii dopasowanych do poszczególnych etapów lejka sprzedażowego wpływa na to, że marketing automation skutecznie łączy działania marketingowe i sprzedażowe. Znajomość klientów i przekazywanie im interesujących treści ułatwia budowanie zaufania, zaangażowania i lojalności.

W przypadku wielu biznesów komunikacja bazuje na prostych podziałach – dla przykładu, w e-commerce to podział na osoby, które dokonały zakupu i osoby, które nie dokonały zakupu. Marketing automation pozwala na bardziej zaawansowaną segmentację, skuteczniejsze generowanie leadów, odzyskiwanie porzuconych koszyków i budowanie lojalności klientów już na etapie po dokonaniu zakupu.

Należy zwrócić uwagę na to, że do pełnego wykorzystania potencjału tego typu narzędzi nie wystarczy jednorazowe ustawienie scenariuszy (co oczywiście odgrywa bardzo ważną rolę). Systematyczna optymalizacja i udoskonalanie przyjętych rozwiązań są bardzo ważne w kontekście maksymalizacji dostępnych możliwości. Podstawą do prowadzenia modyfikacji w scenariuszach jest przede wszystkim stałe monitorowanie i okresowa analiza zachowań użytkowników.

Marketing automation skupiony na gromadzeniu i przetwarzaniu danych o odbiorcach wpisuje się w idee marketingu przychodzącego, który zawdzięcza swoją skuteczność lojalności klientów. Wbrew schematom znanym ze starszych działań – dzięki dzisiejszej automatyzacji możesz jednocześnie wydawać na obsługę mniej pieniędzy, a kampanie Twojej marki będą jeszcze bardziej ludzkie i skuteczne.

Gdzie szukać narzędzi Marketing Automation? Jednym z nich jest działający w ramach Grupy AdNext PushAd – polski software house i MarTech istniejący na rynku od 2017 r., który skupia się na zwiększaniu efektywności działań marketingowych dla branży e-commerce. PushAd Marketing Automation jest platformą marketing automation, która koncentruje się na narzędziach umożliwiających głęboką personalizację komunikacji real time z użytkownikami witryny i wspiera sklepy online.

Daniel Kotliński
linkedin

Daniel Kotliński

Content Manager

Content manager, dziennikarz, copywriter. Odpowiadał za realizację kampanii reklamy natywnej m.in. dla Grupy naTemat, WP i Onet. Zobacz więcej tekstów tego autora

  Komentarze są wyłączone.

  Pozostałe najnowsze artykuły

  Reklama internetowa

  Reklama internetowa to forma marketingu oparta na wyświetlaniu komunikatów w Internecie. W czasach gdy niemal każda firma i większość odbiorców posiada...

  Współpraca z blogerami

  Współpraca z blogerami pozwala markom na docieranie do ściśle określonych grup odbiorców z oryginalnymi, unikatowymi reklamami, prezentowanymi przez osoby mające status...

  BTL – co to jest?

  BTL (z języka angielskiego “below the line”) określa media, za pomocą których przekazywany jest komunikat reklamowy. W tym przypadku chodzi...