Paid media

paid media

Paid media to pojęcie z zakresu PR i content marketingu, określające medium, w którym marka pojawia się odpłatnie, np. w formie artykułu sponsorowanego lub reklamy natywnej.

Paid media – definicja

Do dystrybucji treści i komunikacji z klientami wykorzystuje się platformy mediowe, w których ukazujące się komunikaty klasyfikujemy pomiędzy trzy kategorie: earned media, paid media oraz owned media. Granice wyznacza stopień kontroli oraz koszta – mówiąc krótko, paid media to treści, których produkcję i publikację wykupiliśmy np. na platformie mediowej.

W praktyce takie treści dzielą się na dwa ogólne rodzaje – artykuł sponsorowany (w którym marka występuje bezpośrednio i np. prezentuje swój produkt w odpowiednim kontekście) oraz reklama natywna (artykuł lub inny format treściowy, w którym marka występuje jedynie jako partner i dotyczy tylko kontekstu).

Przykładem paid media w marketingu online będą więc produkcje studia T Brand (spółki zależnej New York Times), The Atlantic czy butików reklamy natywnej w polskich portalach, takich jak Natemat, WP, Onet czy Gazeta Wyborcza. Może to być również poradnik zakupowy, dołączony w formie drukowanego katalogu do magazynu z określonej branży, opłacony wywiad z członkiem kadry zarządzającej lub publikacja z portalu o wysokim autorytecie domeny w celu pozycjonowania stron internetowych (strategia link building). Do paid media zaliczmy również lokowanie produktu w produkcjach telewizyjnych czy kinowych.

 

paid media

 

Warto zauważyć, że w przypadku mediów opłaconych, marka ma dużą kontrolę nad przekazem – a także nad kontekstem. Może więc swobodnie wybrać określone podstrony, na których chce się wyświetlać, a także konkretne tytuły, w których pojawienie się wzmocni wizerunek marki.

W odróżnieniu od earned mediów, a więc treści opublikowanych w mediach za darmo, gdzie marka może w niewielkim stopniu kształtować przekaz, nie ma możliwości linkować wybranych fraz, co pomogłoby pozycjonować się w wyszukiwarce czy też określić czas publikacji – z tego ostatniego powodu earned media nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli np. prowadzimy ograniczoną czasowo promocję lub uruchamiamy nowy produkt i zależy nam na uzyskaniu efektu „zalania treścią” w każdym możliwym kanale.

Paid media – jak wykorzystać

Paid media mogą być bardzo wartościowym narzędziem wspierającym proces kształtowania i wzmacniania świadomość marki. O ile earned media skazują nas na łaskę i niełaskę dziennikarza, opłacona publikacja daje pełną kontrolę – możemy stworzyć takie treści, jakich potrzebujemy, a nie takie, które portal może nam zaoferować w ramach darmowej współpracy.

Warto wykorzystać media opłacone, by wyciągnąć maksimum z tzw. „marketing mix” – a więc wykorzystywania dużej ilości kanałów i formatów, by zrealizować określone cele. Kupowanie obecności w mediach będzie szczególnie przydatne w sytuacji wprowadzania nowego produktu na rynek, ale również wtedy, gdy wokół marki wybuchł kryzys wizerunkowy i zależy nam, by go załagodzić.

Co daje wykorzystanie płatnych mediów? Przede wszystkim – zwiększenie zasięgu dotarcia z nazwą naszą marką, ilości interakcji z mediach społecznościowych oraz lepsze pozycje w wyszukiwarce (kiedy np. portal cytuje treść z naszego firmowego bloga, repostuje naszą infografikę czy po prostu dodaje link do firmowej strony).

Earned a paid i owned media – różnice

Podsumowując, granice między poszczególnymi rodzajami mediów:

  • Paid media – oznacza komercyjną współpracę z mediami (zarówno portalami informacyjnymi, jak i blogerami i vlogerami)
  • Earned media – dotyczy tych komunikatów, które zostały „przedrukowane” bez dodatkowych kosztów
  • Shared media – rodzaj markowych komunikatów, które zostały udostępnione na platformach społecznościowych przez ich użytkowników
  • Owned media – treści, które powstały na własnych platformach, np. na firmowym blogu

Sprawna komunikacja marketingowa powinna uwzględniać wykorzystanie całego modelu – ale to właśnie zastosowanie paid media może mieć kluczowe znaczenie w podnoszeniu poziomu sprzedaży.

bool(false)
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Czym jest vlog? Poznaj nasz przewodnik po videoblogach

Vlog to rodzaj bloga internetowego w formie video, niekiedy tworzonego nawet codziennie i publikowanego na platformie społecznościowej, np. YouTube. Może...

Blogosfera – zobacz jak działa świat blogerów

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę komunikacji z odbiorcami –...

W Jaki Sposób Public Relations Wpływa na Pozytywny Wizerunek Marki?

Public Relations, znane powszechnie jako PR, to fascynująca i dynamiczna dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej oraz...