Pomoc Ukrainie – jak skutecznie wspierać (również siebie)?

PORADNIK CZĘŚĆ 2: Pomoc Ukrainie – jak skutecznie wspierać (również siebie)? Porządkujemy najważniejsze informacje

Pierwsza część poradnika dotyczy sposobów wyszukiwania i konsumowania treści w taki sposób, by unikać fake newsów oraz dbać o bezpieczeństwo w sieci. W tym artykule podpowiadamy, jak wesprzeć Ukraińców długofalowo, przede wszystkim zachowując spokój.

Jak skutecznie pomóc w tej chwili?

Wsparcie można zaoferować w różnorodny sposób – powstało wiele inicjatyw liczących na zaangażowanie tych, którzy chcą nieść pomoc osobom poszkodowanym w obecnej sytuacji.

Spis treści

Choć potrzeba udzielenia wsparcia dla wielu z nas jest naturalnym gestem, warto racjonalne ocenić swoje siły w tym zakresie, a rodzaj świadczonej pomocy dopasować do możliwości, dostępności czasowej oraz kondycji – także tej psychicznej. Jak pomagać, aby było to skuteczne?

  • Zbiórki produktów – w wielu punktach pomocowych, a także sklepach czy firmach, organizowane są zbiórki towarów.

Warto mieć na uwadze fakt, że potrzeby tego typu miejsc stale się zmieniają, zanim więc zdecydujesz się na dostarczanie ubrań, koców, kosmetyków czy żywności, zweryfikuj, czy te produkty będą faktycznie potrzebne w wybranym przez Ciebie miejscu.

Punkty pomocy udostępniają listy najbardziej pożądanych produktów w oparciu o aktualne zapotrzebowanie, a informacje na ten temat uzyskasz, kontaktując się z nimi telefonicznie lub sprawdzając wpisy zamieszczane w ich w mediach społecznościowych lub grupach na FB.

Organizatorzy niejednokrotnie mają też wiedzę na temat zapotrzebowania sąsiadujących z nimi punktów pomocy i jeśli ich stany magazynowe będą w danym momencie zapełnione, jest spora szansa, że skierują Cię w pobliskie miejsce, w którym zebrane przez Ciebie rzeczy będą bardziej potrzebne.

Przygotowując towary, posortuj je, zapakuj szczelnie i opisz, podając konkretne informacje (np. żywność hermetycznie pakowana, ciepłe ubranka chłopięce rozmiar 92-110). Te informacje pomagają oszczędzić czas wolontariuszom pracującym przy segregacji odbieranych darów.

TUTAJ znajdziesz listę rzeczy, które mogą zostać przekazane potrzebującym. Jeśli masz inne produkty, których lista nie uwzględnia, a mogą okazać się przydatne jako pomoc humanitarna, skonsultuj potrzebę ich dostarczenia z wybranym punktem. 

  • Wolontariat – jeśli czujesz się na siłach, możesz dołączyć do obsługi wybranego punktu jako wolontariusz.

Twoja pomoc będzie przydatna w wielu obszarach – od wsparcia podczas transportu osób i towarów, poprzez sortowanie produktów, tłumaczenie treści na język ukraiński lub rosyjski, po opiekę nad zwierzętami domowymi, z którymi przybywają do naszego kraju obywatele Ukrainy.

Zgłaszając się osobiście lub telefonicznie do wybranego punktu, otrzymasz informacje związane z aktualnym zapotrzebowaniem wolontariuszy oraz zadaniami wymagającymi ich wsparcia. Wolontariusze zazwyczaj pracują tam, gdzie są aktualnie potrzebni, a ich zadania zmieniają się w ciągu dnia. Muszą być także gotowi na kontakt z trudnymi emocjami.

Pamiętaj, że wolontariat to praca dobrowolna – w każdym momencie (a w szczególności, gdy sytuacja wokół Ciebie stanie się zbyt przytłaczająca) możesz z niej zrezygnować.

  • Zbiórki finansowe – nieść pomoc możesz również poprzez przekazanie wybranej kwoty na rzecz organizacji, której zadaniem będzie zagospodarowanie zebranych środków na zgodnie z najpilniejszymi potrzebami w obecnej sytuacji.

Zachowaj jednak czujność: weryfikuj wszystkie informacje z prośbami o wpłaty, jakie do Ciebie docierają i wpłacaj środki na rzecz wiarygodnych podmiotów. Osoby prowadzące zbiórki publiczne, np. w przestrzeni miejskiej, powinny być wyposażone w identyfikatory. Sprawdzając takie informacje jak imię i nazwisko organizatora, a także cel oraz numer zarejestrowanej zbiórki, zwiększasz swoje szanse na niesienie realnego wsparcia. Lista organizacji prowadzących zbiórki na rzecz Ukrainy (a wraz z nimi wiele praktycznych wskazówek związanych z organizacją pomocy) dostępna jest TUTAJ.

  • Pomoc jako firma / instytucja – w obecnej sytuacji nie brakuje również propozycji pomocy płynących od instytucji i osób prowadzących działalność gospodarczą.

Firmy organizują zbiórki towarów, biura tłumaczeń i prawnicy oferują darmowe konsultacje dla przybywających z Ukrainy osób, gabinety weterynaryjne proponują pomoc ich pupilom, sklepy przekazują część dochodów na rzecz organizowanych zbiórek, a lokale gastronomiczne nieodpłatnie zaopatrują wolontariuszy i osoby przebywające w punktach pomocowych w żywność.

Chcąc zaangażować się w tym zakresie, przeanalizuj swoje możliwości i wybierz ten sposób, który będzie zgodny z polityką Twojej firmy, a jednocześnie zapewni realne wsparcie.

  • Oferty pracy adresowane do Ukraińców

Bardzo wiele firm jest otwartych na rekrutowanie uchodźców z Ukrainy, warto więc dzielić się takimi informacjami z potrzebującymi. Znajdziesz je na popularnych agregatorach ofert pracy, np. Jooble, gdzie zamieszczane są oferty pracodawców nie tylko z Polski.

  • Dla osób chcących nieść pomoc (a także tym, którzy jej szukają) powstał specjalny serwis rządowy #PomagamUkrainie na którym znajdziesz wiele cennych informacji.

Pamiętaj, że realne wsparcie to nie tylko zbiórki produktów i środków czy udział w wolontariacie, ale także troska o rzetelność przekazywanych informacji. O tym, jak weryfikować prawdziwość treści, na które trafiasz w sieci, przeczytasz w pierwszej części naszego poradnika.

Jak dbać o siebie w natłoku niepokojących treści?

Aktualna sytuacja może budzić wiele trudnych emocji. To, że towarzyszy Ci niepokój, lęk, złość lub poczucie bezradności, jest równie naturalne jak pojawianie się sprzecznych odczuć – jednocześnie możesz martwić się o bezpieczeństwo rodziny czy przyjaciół i czerpać radość z realizowanej pasji czy spotkania towarzyskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że fala negatywnych informacji, z jaką mierzymy się obecnie, na wielu z nas wpływa niekorzystnie.

Co robić, gdy czujesz narastający niepokój związany z doniesieniami na temat aktualnej sytuacji? Oto 6 wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

1) Postaraj się zachować normalny tryb życia

Jeśli Twoja sytuacja na to pozwala, nie rezygnuj z rutynowych czynności wykonywanych dotychczas, takich jak praca, zabawa z dziećmi, spacer z psem, spotkania z bliskimi czy zakupy. Zaburzenie codziennej rutyny w dużej mierze przyczynia się do naruszenia poczucia komfortu i utrudnia zachowanie spokoju.

2) Ogranicz dopływ niepotwierdzonych informacji na rzecz wiarygodnych źródeł

To, że chcesz być na bieżąco ze zmianami, jakie mają miejsce w obecnej sytuacji, jest w pełni naturalne. Jednak ich nadmiar może powodować przemęczenie oraz dekoncentrację, a także potęgować niepokój. Jeśli zauważysz, że śledzone przez Ciebie treści zaczynają się zapętlać – przerwij ich weryfikowanie.

3) Ustal godziny w ciągu dnia, podczas których zweryfikujesz najnowsze wieści, po czym powrócisz do codziennych zadań

Nie obserwuj kont w mediach społecznościowych, które dzielą się sensacyjnymi, ale niezweryfikowanymi informacjami i nie przekazuj dalej treści, których prawdziwość nie została potwierdzona – wiele z nich potęguje panikę.

4) Zadbaj o równowagę

W momencie, kiedy dociera do nas tak wiele informacji, z których większość działa na nas niekorzystnie, warto szczególnie zatroszczyć się o te aspekty życia, które mają na nas pozytywny wpływ. Dlatego, jeśli czujesz się na siłach, nie rezygnuj z realizowania pasji, aktywności fizycznej, ulubionych zajęć. Zadbanie o regularne pory posiłków i jakość swojego snu także będą dobrym wsparciem, szczególnie w momencie nadmiaru bodźców, jakie docierają do organizmu.

5) Pracując jako wolontariusz, pamiętaj także o sobie

Miej na uwadze fakt, że praca w punktach pomocowych wymaga dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Przed przystąpieniem do powierzonych Ci zadań zadbaj o to, by wypocząć. Pamiętaj o regularnych przerwach w ciągu Twojej zmiany i nie zapominaj o posiłkach. Działając w terenie i dostarczając odzież, koce lub żywność poszkodowanym, zadbaj o ciepłe okrycie i termos z gorącym napojem również dla siebie. Racjonalna ocena własnych możliwości to sprzymierzeniec dobrej organizacji pracy, który ma ogromny wpływ na jej skuteczność.

6) Gdy sytuacja Cię przerasta, poszukaj profesjonalnego wsparcia

Lęk przed zagrożeniem może przybierać różne formy. W momencie, gdy czujesz, że narastające emocje utrudniają Ci normalne funkcjonowanie, burzą relacje z bliskimi lub nasilają stany depresyjne i wzbudzają panikę, nad którą trudno samodzielnie zapanować – nie wahaj się skonsultować swoich obaw z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista, w oparciu o wiedzę i doświadczenie, będzie w stanie udzielić Ci realnego wsparcia, przekaże również praktyczne rady związane z tym, jak pracować z własnymi emocjami w tym trudnym czasie.

W trosce o innych nie zapominaj o tym, by dbać także o siebie. Starając się zachować harmonię pomiędzy informacjami, jakie do Ciebie docierają, wybranymi formami świadczonej pomocy a życiem codziennym, masz szansę uniknąć paniki, która wpływa destabilizująco na Twoje samopoczucie.

Autorki artykułu:

Kamila Dubietis, Martyna Izdebska, Maria Korzeniecka, Małgorzata Rudzińska

bool(false)
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Czym jest vlog? Poznaj nasz przewodnik po videoblogach

Vlog to rodzaj bloga internetowego w formie video, niekiedy tworzonego nawet codziennie i publikowanego na platformie społecznościowej, np. YouTube. Może...

Blogosfera – zobacz jak działa świat blogerów

Blogosfera – obszar zrzeszający twórców internetowych, dla których główny kanał komunikacji stanowią własne blogi, a główną formę komunikacji z odbiorcami –...

W Jaki Sposób Public Relations Wpływa na Pozytywny Wizerunek Marki?

Public Relations, znane powszechnie jako PR, to fascynująca i dynamiczna dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu opinii publicznej oraz...