Sklep internetowy to miejsce, w którym można dokonać zakupów online. Pierwsze sklepy internetowe zaczęły powstawać w latach 90., a do dziś jest ich w Polsce ponad 24 tysiące. Według badań, już ponad połowa konsumentów w naszym kraju dokonuje zakupów w sklepach internetowych.
Sklep internetowy – jak zacząć?
By zacząć prowadzić sklep internetowy, wystarczy dziś zarejestrować się na jednej z dostępnych platform – Shoplo, Shopify czy Shoper, lub skorzystać z dedykowanego oprogramowania instalowanego na serwerze (takiego jak Presta Shop). Możliwości jest dziś jednak znacznie więcej – możemy skorzystać z odpowiedniej wtyczki do WordPressa, założyć sklep w marketplace (takim jak Amazon czy Allegro), ale również rozpocząć sprzedaż cyfrowych produktów.
Zresztą, by prowadzić własny sklep internetowy, dziś nie potrzebujemy niczego, poza komputerem i dostępem do internetu! Na rynku są powszechnie dostępne rozwiązania, dzięki którym zaopatrzeniem asortymentu, pakowaniem, dostawą i magazynowaniem zajmują się zewnętrzne firmy. W modelu dropshipping możemy prowadzić sprzedaż na cały świat – produkty do kupujących adresuje i wysyła wyspecjalizowana hurtownia.
Prawdziwym wyzwaniem każdego biznesu jest jednak generowanie zysków, do którego przyczynia się przede wszystkim świetny asortyment, wysokiej jakości obsługa klienta oraz działania marketingowe. Aby określić, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze – platforma sprzedażowa, odpowiednia aplikacja serwerowa czy też dedykowane rozwiązanie przygotowane przez software house, musimy określić co i komu zamierzamy sprzedawać przez nasz sklep internetowy.
Najlepiej skoncentrować się na konkretnej niszy – rywalizacja ze sklepami internetowymi o wieloletniej tradycji, które posiadają bardzo zróżnicowany asortyment z danej kategorii produktowej może być bardzo trudne i wymagać wielomilionowych nakładów finansowych. Ale wąska specjalizacja daje szanse na przebicie się do świadomości odbiorców, a dobrze prowadzone kanały social media umożliwią nawiązywanie bezpośredniej relacji z klientami.
Sklep internetowy – koszty prowadzenia
Koszty prowadzenia sklepu internetowego mogą być bardzo zróżnicowane. Jeśli wybieramy najprostszy model – jednoosobowej działalności gospodarczej, wykorzystując rozwiązanie typu dropshipping, może się okazać, że nasz sklep internetowy jest bardzo rentownym przedsięwzięciem. Najważniejsze będą więc koszty prowadzenia działalności (ZUS i podatek dochodowy oraz VAT), koszt platformy (od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych miesięcznie) i marketingu (przy niewielkiej skali może to być głównie koszt naszego czasu, ale jeśli zależy nam na zbudowaniu silnej pozycji naszego sklepu internetowego, należy wygospodarować budżet na działania marketingu online, jak remarketing, pozycjonowanie, newsletter czy reklamę na YouTube lub w innych serwisach społecznościowych).
Jak pisze „Rzeczpospolita” na swojej stronie, „wydatki [na zakupy] zwiększają się bowiem dwucyfrowo, w 2018 r. wartość e-zakupów może zbliżyć się do poziomu 50 mld zł. Wystarczy, by ktoś raz z powodzeniem zrealizował taką transakcję, by szybko miał na koncie kolejne”, co świadczy o ogromnym potencjale sektora e-commerce. Koszty prowadzenia sklepu internetowego można skalować i optymalizować w miarę rozwoju przedsięwzięcia – próg wejścia jednak jest bardzo niski. W zasadzie, za sklep internetowy można równie dobrze uznać sprzedaż o charakterze ciągłym na Allegro – a kiedy przetestujemy ten kanał sprzedaży i uznamy, że taka działalność ma sens, możemy zainwestować w autorski branding i rozpocząć działalność pod własnym szyldem.
Zobacz też, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie on-line oraz poznaj 3 proste sposoby na hackowanie wzrostu firmy. A może prowadzisz sklep stacjonarny i zastanawiasz się, jak zacząć? Sprawdź, jak promować stacjonarny biznes w sieci.