Milenialsi to generacja, o której się dużo mówi. Pokolenie selfies, komunikacji obrazkowej i smartfonów reprezentuje coraz większy procent siły nabywczej. Z perspektywy firm i marek zamiast tylko mówić o tej grupie, trzeba nauczyć się skutecznie mówić do niej, by osiągać cele biznesowe.
Kim są milenialsi?
W zachodnich opracowaniach określa się milenialsów (inaczej pokolenie Y lub Next) jako osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem. Warto wziąć pod uwagę, że okres ten charakteryzuje się dużymi zmianami, szczególnie w branży technologicznej. Osoba urodzona w Polsce w latach 80. zdecydowanie różni się od tej urodzonej w końcówce lat 90. Ta pierwsza dorastała jeszcze w świecie bardziej analogowym. Ta druga w czasach, gdy korzystanie z sieci internetowej coraz bardziej się upowszechniało. Z powodu tych różnic, można spotkać się z opinią, że nie powinno się określać milenialsów mianem “pokolenia”.
W listopadzie ubiegłego roku powstał raport “OMG! Czyli jak mówić do polskich milenialsów”, w którym zwrócono uwagę na różnice oraz podobieństwa tej grupy społecznej. Co ważne, podzielono również pokolenie Y na dwie podgrupy:
- urodzonych w latach 1990–2000 r. – tzw. młodszych milenialsów
- urodzonych pomiędzy 1980 a 1989 r. – tzw. starszych milenialsów*
* W niektórych opracowaniach spotyka się podział tej grupy na urodzonych między 1989 a 1995, czyli milenialsów oraz urodzonych od 1996- w górę, czyli pokolenie Z.
źródło i pełna wersja infografiki
Niestety wciąż pojawiają się niepochlebne opinie na temat pokolenia Y. Mówi się, że osoby należące do tej generacji są leniwe, roszczeniowe i w zasadzie nic nie robią oprócz patrzenia w ekrany. Warto ich lepiej poznać i pozbyć się tego stereotypowego myślenia. Tym bardziej jeśli znajdują się oni w grupie docelowej naszej marki.
Okładka magazynu Time, numer poświęcony pokoleniu milenialsów
Co charakteryzuje milenialsów?
- kult indywidualizmu
- pewność siebie
- hedonizm
- otwartość i tolerancyjność
- poszukiwanie nowości i zmiany
- komunikacja za pomocą social mediów
Co jest ważne dla milenialsów?
- czas wolny przeznaczony na realizację pasji
- utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i przyjaciółmi
- zdrowy tryb życia
- dbanie o ciało
- podróże
O czym pamiętać tworząc strategię dla tej grupy?
Stwórz historię
Marka, która skrywa się za sloganami reklamowymi nie będzie atrakcyjna dla pokolenia Y. Milenialsi chcą być częścią “czegoś większego”. Strategia marketingowa powinna pokazywać w sposób jasny i klarowny, czym zajmuje się firma i dlaczego to robi. Opowiedz im o swojej misji, historii powstania, a przede wszystkim wzbudzaj emocje.
Fragment strony internetowej marki odzieżowej Toms, źródło
Korzystaj z social media
Media społecznościowe to podstawowy sposób na komunikację z milenialsami. Co jakiś czas pojawiają się nowe kanały. Czy Twoja marka powinna się znaleźć na Snapchat, czy Vine? Biorąc pod uwagę, że social media istnieją w życiu każdego milenialsa, odpowiedź jest oczywista. Jeśli zrobisz to szybko uzyskasz przewagę nad konkurencją. Nie bój się też eksperymentować.
Twórz wartościowe treści
Zamiast tradycyjnych reklam skup się na tworzeniu wartościowych treści. Powinny być atrakcyjne i pełne pomocnych informacji. Zapomnij o opisywaniu swojej marki w samych superlatywach. Określenia “najlepszy” i “musisz to mieć” nie podziałają na milenialsów. Praktyczne wskazówki, które ułatwią im życie, sprawią że ta grupa zacznie myśleć o marce w pozytywny sposób.
Bądź szczery
Szczerość i otwartość to sposoby, które wyznaczą ścieżkę do serc milenialsów. To pokolenie, które jest w stanie zapłacić dużo za korzystanie z konkretnych produktów. Zrobi to jednak tylko wtedy, gdy będzie pewne, że inwestuje w coś naprawdę wartościowego. Milenialsi wymagają transparentności. Chcą wiedzieć wszystko na temat projektowania i produkcji rzeczy i usług, które kupują, a nawet na temat tego w jaki sposób firmy czerpią swoje dochody.
Miesięczne przychody opublikowane przez firmę Buffer, źródło
Pozyskaj influencerów
Stworzenie społeczności wokół marki i dialogu to nie wszystko. Milenialsi definiują siebie poprzez produkty i rzeczy, których używają. Jeśli coś polubią, od razu dzielą się tym z innymi w social media. Właśnie te osoby są jednym z najskuteczniejszych narzędzi dla marki. Warto znaleźć wśród nich kogoś wpływowego, kto cieszy się zaufaniem i jest otwarty na współpracę. Kimś takim jest internetowy influencer. To może być bloger, vloger, czy specjalista z konkretnej dziedziny. Opinia autentycznej osoby będzie znaczyła o wiele więcej niż setki komunikatów reklamowych.
Odpowiedź na pytanie: “Jakie akcje zdarza Ci się wykonać po przeczytaniu bloga lub obejrzeniu bloga?” – B(V)lof power. Wpływ blogów i wideoblogów na internautów.
Zainwestuj w mobile
Zarówno młodsza oraz starsza grupa milenialsów spędza dużo czasu, korzystając z urządzeń mobilnych. Dlatego jeśli chcesz ich pozyskać, zacznij myśleć mobilnie. Podstawowe rzeczy, o których trzeba pamiętać to optymalizacja strony do poprawnego wyświetlania na wszystkich rodzajach ekranów (laptop, tablet, smartfon), zwiększenie szybkości jej ładowania oraz widoczny i łatwo klikalny przycisk call to action. Alternatywą dla strony będzie też stworzenie mobilnej aplikacji.
źródło i pełna wersja infografiki
Pamiętaj o wideo
Pokolenie Y uwielbia obrazki, dlatego też koniecznie rozważ produkowanie filmów wideo. To mogą być dłuższe formy, np. kilkuminutowe wideoblogi lub krótkie formy, które będą angażowały i miały potencjał do udostępniania w social media.
W Polsce nie można powiedzieć, że milenialsi w ogóle nie pamiętają świata bez Internetu, ponieważ grupa ta mieści również takie osoby, dla których nowe technologie zawitały dopiero po okresie dzieciństwa. Mimo różnic, łączy to pokolenie sposób podejmowania decyzji zakupowych. Social media, blogi, strony firmowe, recenzje online, aplikacje są dla nich podstawowym źródłem informacji i jeśli marki chcą trafić do tego pokolenia właśnie tam powinny się znaleźć.