Jak content wpływa na wizerunek pracodawcy?

Content marketing to sposób nie tylko na generowanie leadów. Z reguły mówimy o nim tylko w kontekście zdobycia klientów. Dziś przyjrzymy się temu, w jaki sposób może przyciągnąć do nas ludzi, którzy pomogą nam pozyskiwać nowych klientów. Jak wykorzystać działania contentowe w kreowaniu wizerunku pracodawcy?

Zdobycie bardzo dobrego pracownika bywa naprawdę trudne. Przede wszystkim wtedy, kiedy robimy to z marszu. Niezależnie od tego, czy poszukujesz osoby na niewymagające, niższe stanowisko czy specjalisty o wyśrubowanych umiejętnościach – po drodze musisz pokonać co najmniej kilka przeszkód. Jeżeli myślisz o rekrutacji dopiero wtedy, gdy na szybko musisz zapełnić fotel po starym pracowniku, osiągnięcie rekrutacyjnego sukcesu będzie dla Ciebie znacznie trudniejsze lub droższe. A gdyby tak postawić na stały kontakt z grupą osób potencjalnie zainteresowanych pracą w Twojej firmie?

Millennialsi i – powiedzmy to sobie szczerze – ogromna liczba bardziej doświadczonych osób (które widzą, co pokolenie 90’ wyprawia na rynku), przyzwyczajają nas do tego, że pracownicy nie są już towarem. Dobra firma nie troszczy się tylko o Customer Experience, ale także o Employee Experience. Cofnijmy się jednak o jeszcze kilka kroków.

We wrześniu 2015 r. ukazał się raport “The True Cost of a Bad Hire” przygotowany przez Brandon Hall Group. Zgodnie z danymi dostępnymi w tym raporcie, aż 95% podmiotów przyznaje się do “złych zatrudnień”. Prawdopodobieństwo dobrego zatrudnienia jest trzykrotnie wyższe w przypadku marek, które prowadzą działania w zakresie employer brandingu.

Już w 2016 roku 86% specjalistów HR zgodziło się z tym, że proces rekrutacyjny coraz bardziej przypomina proces marketingowy. (Hiring Trends Report, iCIMS, 2016).

Jak nietrudno się domyślić, większość osób poszukujących pracy robi to przez smartfony (zgodnie z badaniami to nawet cztery na pięć osób).

Employer branding + content marketing + social media

Wiele marek prowadzi w mediach społecznościowych działania oparte o marketing treści, które są przeznaczone przede wszystkim dla osób potencjalnie zainteresowanych pracą. Jak to robią i czego możemy się od nich nauczyć?

Na warsztat bierzemy Facebook i Instagram. I nie, nie robimy tego z myślą o nadchodzącej klęsce Linkedin po umożliwieniu zamieszczania ofert pracy na Facebooku. Chcemy po prostu przyjrzeć się temu od innej strony.

emp1
https://www.facebook.com/business/learn/facebook-page-post-jobs

 

Jakiś czas temu opublikowaliśmy już artykuł o wizerunku pracodawcy: Employer branding – autentyczność wycelowana w kandydata. Od tego czasu niewiele się zmieniło. Kandydaci, którzy poszukują informacji o firmie, znacznie bardziej ufają innym pracownikom tej firmy niż samym pracodawcom. Sztampowy, korporacyjny styl komunikacji sprawdza się coraz słabiej. To wiadomości, które zazwyczaj nie są zbyt interesujące, a co więcej – brakuje im “ludzkiego charakteru”. Marki, które zatrudniają naprawdę dobrych pracowników mogą pozwolić sobie na przekazanie tych kanałów w ich ręce i wskoczyć na przód peletonu.

Przyjrzeliśmy się kilku karierowym profilom wybranych marek. Chodźcie po inspiracje!

Wyborowa

emp6

Wyborowa na swoim Instagramowym profilu rządzi genialnym znakiem rozpoznawczym – hashtagiem #wyborowakariera. Imprezy, szkolenia, goście i słodkości. Marka przedstawia różnorodność wydarzeń, w których biorą udział pracownicy, mocno podkreślając integracyjny charakter części z nich.

#ILoveMyJob #wyborowakariera

PZU

emp7

Jedni mają łatwiej, a inni mniej łatwo. PZU ze względu na specyfikę działalności nie rozbawia odbiorców do łez scenami z integracyjnej części życia pracowników. Co znajdziemy na @pzukariera? Bardzo dużo młodych twarzy. Stażyści i studenccy ambasadorzy odpowiadają targetowi obranemu dla tego kanału, mocno łączonego z uniwersyteckimi profilami (sprawdź tutaj, jak pozyskać studenta w sieci).

#student #university #work

Deloitte

emp2

Po co odciągać uwagę pracowników, skoro można stworzyć program dla ambasadorów?

Nestle

emp3

 

Nie sposób określić specyfikę komunikacji Nestle Careers w jednym zdaniu. Ciągłe świętowanie, dobre rady i świetny hashtag #NestleNeedsYOUth. Brzmi dziwnie, ale Nestle to jedna z najlepszych firm na tej płaszczyźnie.

Jaki content publikować?

W zależności od tego, który etap w candidate journey stanowi zapoznawanie się z informacjami o pracodawcy na płaszczyźnie mediów społecznościowych, możemy wyróżnić dwie główne strategie.

Osoby, które mają już za sobą pierwszy kontakt z marką pracodawcy, często decydują się wyszukiwanie informacji na portalach pracy, firmowej stronie i oczywiście w mediach społecznościowych. Korzystają z nich jak z wyszukiwarki. Wówczas głównym zadaniem pracodawcy jest to, by po prostu dać się znaleźć. To sposób preferowany przez ogromną część firm, które gromadzą zazwyczaj niewielkie społeczności, a ich treści są przede wszystkim aktualne i autentyczne. Oddają charakter firmy, przedstawiają codzienność pracowników, a często także idee i cele.

emp5

 

Inne firmy publikują niesamowite, inspirujące historie dotyczące osiągnięć ich pracowników i sukcesów firmy. Tworzą chwytliwe nagłówki i ciekawe treści, które czytają nawet ci, których zupełnie nie interesuje poszukiwanie nowej pracy. Często docierają do bardzo dużej liczby osób, angażują większe społeczności, a tym samym budują pierwsze wrażenie właściwie właściwie “przed” candidate journey.

 

emp4

 

Nie mogliśmy pominąć LinkedIn! Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak marki pracują nad wizerunkiem pracodawcy, sprawdź Top Attractors – listę 40 najlepszych wg LinkedIn. Znajdziesz tam marki takie jak Apple, Facebook, Amazon czy Google.

bool(false)
Daniel Kotliński
linkedin

Daniel Kotliński

Content Manager

Content manager, dziennikarz, copywriter. Odpowiadał za realizację kampanii reklamy natywnej m.in. dla Grupy naTemat, WP i Onet. Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Ekomarketing, czyli ecofreak w social mediach

Ekologia to nie tylko styl życia osób dbających o środowisko naturalne, lecz także trend wykorzystywany w promocji marek. Ekopostawy zmieniają...

Foodies – kim są i jak dotrzeć do nich z przekazem reklamowym?

Istnieje różnica pomiędzy osobami, które czerpią przyjemność z dobrego posiłku a prawdziwymi smakoszami. Foodies to właśnie ta specyficzna grupa docelowa,...

Blog, ebook, infografika: kończą się pomysły?

Gdy musisz przygotować kolejną kampanię, która będzie opierać się na treściach, dokonujesz dwóch, podstawowych wyborów: co powiedzieć i jak to...