Marketing emoji: marki w świecie emotikon

Emoji już dawno nie tylko obrazki ze znaków interpunkcyjnych.

Czy wiesz, że po raz pierwszy w historii słowem roku według Oxford Dictionaries został piktogram? Wybór padł na popularną emotikonę przedstawiającą twarz śmiejącą się do łez – Face with Tears of Joy – ? 

Ta symboliczna nagroda podkreśla, że emotikony są cechą charakterystyczną dzisiejszego porozumiewania się ludzi. Według analiz Facebooka, powoli wypierają nawet sformułowanie „lol” (ang. Laughing Out Loud), które stosuje się do wyrażania śmiechu (szczegóły badania). Nawet jeśli wśród internautów nie istnieje uniwersalny „język radości”, ta buźka okazała się najpopularniejszym znakiem komunikacji internetowej (więcej na ten temat: „Word of the year 2015”).

Czy marki odnajdują się w świecie emoji?

1. Czym są emotikony i po co ich używamy?

Zanim przejdziemy do przykładów wykorzystania emoji przez marki, warto krótko przypomnieć sobie ich początek.

Pierwsze użycie znaków interpunkcyjnych w celu podkreślenia emocji w tekście, zanotowano w amerykańskim magazynie satyrycznym Puck w 1881 roku. Ówczesna propozycja wyglądała tak:

puk

źródło

Za osobę, która spopularyzowała najbardziej znane buźki uważa się amerykańskiego wykładowcę i informatyka Scott Fahlmana. W 1982 roku zirytowany nieporozumieniami użytkowników uczelnianego Internetu, nierozumiejących żartobliwego charakteru wypowiedzi, zaproponował użycie znaków: “:-)” i “:-(“.  Ten drugi, miał być stosowany w celu zaznaczenia, że dana wypowiedź powinna być traktowana po prostu na serio. 

mail scott

źródło

O lat 90-tych można mówić o ekspansji emotikon i ich ewolucji ze zwykłych połączeń kilku znaków interpunkcyjnych do powstania kilkuset graficznych obrazków (emoji).

emoji marketing

źródło

Więcej szczegółów na temat historii emotikon znajdziecie tutaj: A Brief of History Of Emoticons.

Psychologia emotikon

Niemal wszyscy używają emotikon, niektórzy nawet w nadmiarze, niemal jakby były współczesnymi hieroglifami. Dowodów na to zjawisko nie trzeba szukać daleko, wystarczy przejrzeć własne wiadomości, np. w Messengerze. Naukowcy potwierdzili już, że kiedy widzimy buźkę w Internecie, aktywowane są dokładnie te same części mózgu, jak w przypadku, gdy patrzymy na prawdziwą ludzką twarz. Zmienia się nasz nastrój, a nawet reagujemy odpowiednią mimiką przed ekranem komputera, czy smartfona. Taka reakcja nie jest czymś wrodzonym. Nasze mózgi po prostu rozwinęły się w tym kierunku wraz z pojawieniem się emotikon. Odczytujemy je, jako niewerbalne informacje, czyli emocje, a nie słowa. Emotikony są nieodzownym elementem budowania relacji w Internecie. Ich powstanie wynikło z naturalnej potrzeby – chęci lepszego porozumiewania się. Przede wszystkim dają poczucie, że po drugiej stronie też znajdują się prawdziwe osoby.

Marki i emoji – przykłady

Nic dziwnego, że marketerzy sięgnęli po narzędzie, wykorzystywane przez ludzi na całym świecie, a co więcej odwołujące się do ich emocji. Używanie emoji bywa utożsamiane z pokoleniem Y. Jednak badania przeprowadzone przez Emogi.com pokazują, że ich użytkowników znajdziemy nie tylko w grupie milenialsów

 

emoji-2

źródło

Choć używanie emotikon w komunikacji marek nie jest niczym nowym, coraz częściej wykorzystywane się też inne znaki, nie tylko tradycyjna uśmiechnięta buźka “:-)”. Zwykły tekst opublikowany na Facebooku, czy Twitterze, nie wystarcza już, żeby wypłynąć z potoku informacji, które pojawiają się w aktualnościach użytkowników. Dlatego też, wplatanie emotikon nie tylko poskreśla konkretne emocje, ale też służy wyróżnieniu tekstu.

 

mentos emotikon

Warto przyjrzeć się tutaj komentarzom użytkowników, źródło

3 przykłady kreatywnego wykorzystania emoji przez marki

  • Przykład 1 – Durex, Condom Emoji

Jedną z najnowszych akcji z wykorzystaniem emoji jest kampania Durexa, która opiera się na założeniu, że ludzie komunikują się na temat spraw intymnych również za ich pomocą. Akcja ma zwrócić uwagę Unicode Consortium, żeby zatwierdziło piktogram, oznaczający bezpieczny seks.

  • Przykład 2 – Chevrolet, Crack the emoji code

W czerwcu tego roku Chevrolet zaskoczył wszystkim swoją notką prasową, stworzoną w całości z emoji. Wiadomość miała być wyzwaniem dla fanów marki na całym świecie, którzy mieli rozszyfrować jej znaczenie. Zagadka rozwiązała się już dzień później, kiedy ogłoszono poprawne tłumaczenie, odnoszące się do promocji Chevy Cruze 2016. Choć akcja spotkała się z wieloma krytycznymi głosami (twierdzono, że wiadomość była zbyt „wymyślna”), bez wątpienia Chevrolet zapewnił sobie za jej pomocą rozgłos, czego z pewnością twórcy oczekiwali. 

notka prasowa chevroleta

  • Przykład 3 – General electric, Emoji science

General electric to firma znana z dobrze prowadzonych działań we wszystkich kanałach social media, na których się znajduje. Firma jest obecna także na Tumbrl, gdzie przygotowała specjalną „tablicę eksperymentów emoji”, nawiązującą do tablicy pierwiastków znanej z lekcji chemii. Kampania ma na celu zachęcenie młodych konsumentów i uczniów, do poszerzania wiedzy poprzez serię eksperymentów. Po kliknięciu w daną emotikonę, odbiorca zostaje przekierowany do materiału edukacyjnego – nagrania wideo, albumu na Facebooku, artykułu, czy tweeta z ciekawostką.

emoji science

źródło

 

array(24) { ["ID"]=> int(6078) ["id"]=> int(6078) ["title"]=> string(16) "Paulina_Kaminska" ["filename"]=> string(21) "Paulina_Kaminska.jpeg" ["filesize"]=> int(3522) ["url"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["link"]=> string(35) "https://adnext.pl/paulina_kaminska/" ["alt"]=> string(17) "Paulina Kamińska" ["author"]=> string(1) "5" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(16) "paulina_kaminska" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(0) ["date"]=> string(19) "2020-07-31 18:35:22" ["modified"]=> string(19) "2020-07-31 18:35:32" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["type"]=> string(5) "image" ["subtype"]=> string(4) "jpeg" ["icon"]=> string(54) "https://adnext.pl/wp-includes/images/media/default.png" ["width"]=> int(96) ["height"]=> int(96) ["sizes"]=> array(24) { ["thumbnail"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["thumbnail-width"]=> int(96) ["thumbnail-height"]=> int(96) ["medium"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["medium-width"]=> int(96) ["medium-height"]=> int(96) ["medium_large"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["medium_large-width"]=> int(96) ["medium_large-height"]=> int(96) ["large"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["large-width"]=> int(96) ["large-height"]=> int(96) ["1536x1536"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["1536x1536-width"]=> int(96) ["1536x1536-height"]=> int(96) ["2048x2048"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["2048x2048-width"]=> int(96) ["2048x2048-height"]=> int(96) ["thumbnail-archive-content"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["thumbnail-archive-content-width"]=> int(96) ["thumbnail-archive-content-height"]=> int(96) ["medium_medium"]=> string(66) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2020/07/Paulina_Kaminska.jpeg" ["medium_medium-width"]=> int(96) ["medium_medium-height"]=> int(96) } }
Paulina Kamińska
linkedin

Paulina Kamińska

W branży marketingu internetowego pracuje od 2012 roku. Doświadczenie zdobywała w agencjach interaktywnych oraz w startupie, pracując jako copywriter i content manager. Od zawsze fascynują ją treści, stąd w marketingu najbardziej lubi content marketing. Wolny czas spędza na czytaniu i prowadzeniu bloga paulinakaminska.pl. Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Ekomarketing, czyli ecofreak w social mediach

Ekologia to nie tylko styl życia osób dbających o środowisko naturalne, lecz także trend wykorzystywany w promocji marek. Ekopostawy zmieniają...

Foodies – kim są i jak dotrzeć do nich z przekazem reklamowym?

Istnieje różnica pomiędzy osobami, które czerpią przyjemność z dobrego posiłku a prawdziwymi smakoszami. Foodies to właśnie ta specyficzna grupa docelowa,...

Blog, ebook, infografika: kończą się pomysły?

Gdy musisz przygotować kolejną kampanię, która będzie opierać się na treściach, dokonujesz dwóch, podstawowych wyborów: co powiedzieć i jak to...