General Electric
Intel
Producent m.in. procesorów pokrywa tematycznie w swoim e-magazynie, iQ, sprawy technologiczne i kulturowe, więc w pewnym sensie blisko mu do GE. Różnica, prócz nieco innej prezentacji treści, polega na tym, że Intel w strategii content marketingowej mocniej koncentruje się na kwestiach związanych z komputerami, siecią, big data, sztuczną inteligencją – a więc na tych obszarach, w których realizuje na co dzień swoje cele biznesowe. iQ Działa w 20 krajach i 15 wersjach językowych (jest również wersja polska).
Idea kampanii: iQ nie jest jednorazową kampanią, a raczej długotrwałą akcją, mającą na celu budowanie określonego wizerunku firmy. Poprzez treści nie jest prowadzona sprzedaż, dzięki czemu magazyn może wchodzić we współpracę z innymi mediami.
Sposób wdrożenia: Dzięki rozbudowanemu procesowi dystrybucji treści, który łączy zarówno płatne kampanie w mediach społecznościowych, jak i publikację materiałów w natywnych hubach agregujących linki (Sharethrough, Outbrain, Taboola, etc.)
Efekty: W jednym z wywiadów Luke Knight, Global Media and Content Strategist w Intelu, przeprowadził analizę z uwzględnieniem obecnych wydatków, dotyczącą dystrybucji treści przy budżecie, jaki firma wydaje na reklamę przed Super Bowl (5 milionów dolarów). Wynika z niej, że:
- 5 milionów dolarów mogłoby zaowocować 83 milionami kliknięć, co przy konwersji na newsletter na poziomie 1,8% daje blisko 1,5 miliona subskrybentów. To ogromna liczba osób, która zapisuje się do bazy mailingowej po to, by otrzymywać regularnie treści od iQ – trudno wyobrazić sobie, by 30-sekundowa reklama w tv mogła w taki istotny sposób zbudować relację z odbiorcami i potencjalnymi klientami
- Kliknięcia to nie wszystko; biorąc pod uwagę fakt, że obecnie użytkownicy spędzają średnio 2:31 min na stronie iQ, przy 83 milionach kliknięć mowa o 257,5 milionie „zaangażowanych minut”. Licząc się z dotarciem, jakie generuje możliwość wyświetlenia 30-sekundowego klipu przed Super Bowl (57 milionów), różnica na korzyść content marketingu jest ogromna
ASUS
Według danych za rok 2014, Asus zajmował 5. miejsce wśród największych sprzedawców komputerów osobistych na świecie. Rok później tajwański koncern wskoczył o oczko wyżej (jego miejsce zajęło Apple) w klasyfikacji, licząc ilość sprzedanych sztuk. Mimo tego jednak, firma borykała się z niską świadomością marki jako pewnego dostawcy wysokiej jakości sprzętu – dlatego zaplanowana w kooperacji z Microsoftem globalna kampania content marketingowa miała to zmienić.
Idea kampanii: Wzbudzić zainteresowanie droższą linią laptopów (seria N) na 16 rynkach świata. Ich główną zaletą był wysokiej jakości dźwięk, a kampania została skierowana do osób identyfikujących się z kreatywnym/innowacyjnym stylem życia. Projekt różnił się w realizacji w zależności od państwa, w którym były prowadzone działania, ale myśl przewodnia wszędzie była ta sama: „In Search of Incredible”.
Sposób wdrożenia: ASUS uruchomił mikrostronę, która agregowała treści dodawane przez użytkowników. Ideą, która je spajała, była myśl przewodnia kampanii; chodziło o zebranie inspirujących historii ludzi odznaczających się kreatywnością i nietuzinkową wyobraźnią. Wraz z dedykowanym zespołem redaktorskim udało stworzyć się internetowy edytorial, na który złożyły się artykuły oraz filmy (te ostatnie powstawały również w ramach specjalnej internetowej serii, przedstawiających twórców z całego świata). Uruchomiony został również dedykowany fanpage oraz kanał na YouTube. Prócz content marketingu, wykorzystano nośniki outdoorowe, przygotowano szereg reklam w TV, prasie oraz w sieci, prowadzono natywne działania w specjalistycznych portalach społecznościowych (Behance), a także akcje ambientowe (zobacz też przykłady angażującego ambientu). Po 4 tygodniach teasowania kampanii, na kreacjach zaczął pojawiać się produkt.
Efekty: W ciągu 5 tygodni od launchu kampanii, stronę odwiedzono ponad 2 miliony razy (mowa o UU). Według statystyk, w ciągu roku do serwisu weszło 5 milionów osób, w mediach społecznościowych przybyło 1 milion fanów, a globalna świadomość marki wśród producentów komputerów przesunęła się z 17. miejsca, na 5. Sprzedaż notebooków serii N dzięki content marketingowi udało się podwoić rok do roku (mowa o wzroście rzędu 2,6 miliona sztuk!).