3 case study: jak zwraca się content marketing?

Od firm, które próbują swoich sił w content marketingu, często słychać, że brakuje im konkretnych przykładów pokazujących, „czy” i „jak” to działa. W którym momencie CM zazębia się z celami biznesowymi? W jaki sposób długofalowe budowanie wizerunku przekłada się na konkretne korzyści marki?

General Electric

Content marketing jednego z największych koncernów na świecie jest przez niektórych stawiana w jednej linii z takimi brandami, jak Red Bull czy Nike. Firma od 3 lat prowadzi własny internetowy magazyn – GE Reports, który miesięcznie generuje ponad pół miliona wejść. Mało tego! Prowadzona przez byłego redaktora amerykańskiego Forbesa redakcja niejednokrotnie publikowała artykuły, które służyły jako źródło dla newsów z największych, tradycyjnych mediów drukowanych i telewizyjnych. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów redaktor naczelny, Tomas Kellner:  Zupełnie ignoruję wysyłanie informacji prasowych. Koncentrujemy się w 100% na opowiadaniu inspirujących historii.
Idea kampanii: General Electric i portal BuzzFeed przygotowały kampanię polegającą na publikacji materiałów edukacyjnych, kojarzących GE z takimi określeniami, jak „innowacyjność” czy „technologie”. Celem kampanii był wzrost ekspozycji brandu i budowanie świadomości GE Reports jako wiarygodnego źródła najciekawszych treści z obszaru nauka/technologie/innowacje.
Sposób wdrożenia: We współpracy z dedykowanym teamem z BuzzFeedu, przez kilka miesięcy w sposób ciągły publikowano zróżnicowane materiały – od tradycyjnych artykułów, przez quizzy, po krótkie formy video („6-sekundowe eksperymenty”). W kalendarzu publikacji szczególnie skoncentrowano się na ważnych dniach z punktu widzenia brandu, m.in. Międzynarodowego Dnia Liczby Pi czy Inventors’ Days.
Efekty: Dzięki konsekwentnemu trzymaniu się wyznaczonych celów, w znaczący sposób udało się osiągnąć wzrost świadomości w wybranych obszarach.

 Intel

Producent m.in. procesorów pokrywa tematycznie w swoim e-magazynie, iQ, sprawy technologiczne i kulturowe, więc w pewnym sensie blisko mu do GE. Różnica, prócz nieco innej prezentacji treści, polega na tym, że Intel w strategii content marketingowej mocniej koncentruje się na kwestiach związanych z komputerami, siecią, big data, sztuczną inteligencją – a więc na tych obszarach, w których realizuje na co dzień swoje cele biznesowe. iQ Działa w 20 krajach i 15 wersjach językowych (jest również wersja polska).

 

Idea kampanii: iQ nie jest jednorazową kampanią, a raczej długotrwałą akcją, mającą na celu budowanie określonego wizerunku firmy. Poprzez treści nie jest prowadzona sprzedaż, dzięki czemu magazyn może wchodzić we współpracę z innymi mediami.

 

Sposób wdrożenia: Dzięki rozbudowanemu procesowi dystrybucji treści, który łączy zarówno płatne kampanie w mediach społecznościowych, jak i publikację materiałów w natywnych hubach agregujących linki (Sharethrough, Outbrain, Taboola, etc.)

 

Efekty: W jednym z wywiadów Luke Knight, Global Media and Content Strategist w Intelu, przeprowadził analizę z uwzględnieniem obecnych wydatków, dotyczącą dystrybucji treści przy budżecie, jaki firma wydaje na reklamę przed Super Bowl (5 milionów dolarów). Wynika z niej, że:

  • 5 milionów dolarów mogłoby zaowocować 83 milionami kliknięć, co przy konwersji na newsletter na poziomie 1,8% daje blisko 1,5 miliona subskrybentów. To ogromna liczba osób, która zapisuje się do bazy mailingowej po to, by otrzymywać regularnie treści od iQ – trudno wyobrazić sobie, by 30-sekundowa reklama w tv mogła w taki istotny sposób zbudować relację z odbiorcami i potencjalnymi klientami
  • Kliknięcia to nie wszystko; biorąc pod uwagę fakt, że obecnie użytkownicy spędzają średnio 2:31 min na stronie iQ, przy 83 milionach kliknięć mowa o 257,5 milionie „zaangażowanych minut”. Licząc się z dotarciem, jakie generuje możliwość wyświetlenia 30-sekundowego klipu przed Super Bowl (57 milionów), różnica na korzyść content marketingu jest ogromna

 

ASUS

Według danych za rok 2014, Asus zajmował 5. miejsce wśród największych sprzedawców komputerów osobistych na świecie. Rok później tajwański koncern wskoczył o oczko wyżej (jego miejsce zajęło Apple) w klasyfikacji, licząc ilość sprzedanych sztuk. Mimo tego jednak, firma borykała się z niską świadomością marki jako pewnego dostawcy wysokiej jakości sprzętu – dlatego zaplanowana w kooperacji z Microsoftem globalna kampania content marketingowa miała to zmienić.

 

Idea kampanii: Wzbudzić zainteresowanie droższą linią laptopów (seria N) na 16 rynkach świata. Ich główną zaletą był wysokiej jakości dźwięk, a kampania została skierowana do osób identyfikujących się z kreatywnym/innowacyjnym stylem życia. Projekt różnił się w realizacji w zależności od państwa, w którym były prowadzone działania, ale myśl przewodnia wszędzie była ta sama: „In Search of Incredible”.

 

Sposób wdrożenia: ASUS uruchomił mikrostronę, która agregowała treści dodawane przez użytkowników. Ideą, która je spajała, była myśl przewodnia kampanii; chodziło o zebranie inspirujących historii ludzi odznaczających się kreatywnością i nietuzinkową wyobraźnią. Wraz z dedykowanym zespołem redaktorskim udało stworzyć się internetowy edytorial, na który złożyły się artykuły oraz filmy (te ostatnie powstawały również w ramach specjalnej internetowej serii, przedstawiających twórców z całego świata). Uruchomiony został również dedykowany fanpage oraz kanał na YouTube. Prócz content marketingu, wykorzystano nośniki outdoorowe, przygotowano szereg reklam w TV, prasie oraz w sieci, prowadzono natywne działania w specjalistycznych portalach społecznościowych (Behance), a także akcje ambientowe (zobacz też przykłady angażującego ambientu). Po 4 tygodniach teasowania kampanii, na kreacjach zaczął pojawiać się produkt.

 

Efekty: W ciągu 5 tygodni od launchu kampanii, stronę odwiedzono ponad 2 miliony razy (mowa o UU). Według statystyk, w ciągu roku do serwisu weszło 5 milionów osób, w mediach społecznościowych przybyło 1 milion fanów, a globalna świadomość marki wśród producentów komputerów przesunęła się z 17. miejsca, na 5. Sprzedaż notebooków serii N dzięki content marketingowi udało się podwoić rok do roku (mowa o wzroście rzędu 2,6 miliona sztuk!).

 

bool(false)
Daniel Kotliński
linkedin

Daniel Kotliński

Content Manager

Content manager, dziennikarz, copywriter. Odpowiadał za realizację kampanii reklamy natywnej m.in. dla Grupy naTemat, WP i Onet. Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Ekomarketing, czyli ecofreak w social mediach

Ekologia to nie tylko styl życia osób dbających o środowisko naturalne, lecz także trend wykorzystywany w promocji marek. Ekopostawy zmieniają...

Foodies – kim są i jak dotrzeć do nich z przekazem reklamowym?

Istnieje różnica pomiędzy osobami, które czerpią przyjemność z dobrego posiłku a prawdziwymi smakoszami. Foodies to właśnie ta specyficzna grupa docelowa,...

Blog, ebook, infografika: kończą się pomysły?

Gdy musisz przygotować kolejną kampanię, która będzie opierać się na treściach, dokonujesz dwóch, podstawowych wyborów: co powiedzieć i jak to...