Kampanie video, dzięki którym będziesz skuteczny

Choć o video w marketingu powiedziano już naprawdę dużo – ciągle skupiamy się na aspektach, które powinny odgrywać co najwyżej drugoplanową rolę. Rozwinęliśmy czerwony dywan i przedstawiamy reklamy, które mogą Cię zainspirować do tworzenia jeszcze bardziej skutecznych kampanii opartych na formie video.

Emocje – zaangażuj i zaskocz

Rozpoczynamy od przykładu z trzeciego sektora. Choć działania prowadzone przez organizacje pozarządowe w obszarze marketingu często zdecydowanie odstają od standardów firm – w tej kategorii to biznes ma do odrobienia jeszcze kilka lekcji. Swoją drogą – zobacz dlaczego i jak warto współpracować z NGO.

Sporo kampanii społecznych świetnie wykorzystuje emocje w filmie. Tworzy historie, pozwala utożsamić się z bohaterem. To materiały, które spychają z naszego dywanu większość reklamówek opartych o nudne i długie opowiadanie o swoim produkcie.

Niemal rok temu organizacja Sandy Hook Promise przedstawiła spot “Evan”. Jego temat dotyczy poważnego problemu społecznego. W ciągu kilku dni zanotował ponad 4 miliony wyświetleń, a dziś ma ich już ponad 10 mln.

Jednym z powodów, dla którego “Evan” dotarł do tak dużej grupy odbiorców jest koncepcja oparta na zaskoczeniu. Zrealizowany w niesamowicie prosty sposób, bez zaangażowania gwiazd rodem z Hollywood, rozbudowanego scenariusza i specjalnych efektów. Jest częścią jednej z najskuteczniejszych kampanii, jakie widzieliśmy w tym roku. ”Evan” zaskakuje dzięki zaangażowaniu odbiorcy w sposób, który pozwala mu poczuć się jak bohaterowie filmu.

Niewiele produktów może rozbawić. Ale prawie każdy może zostać przedstawiony w sposób, którym wzbudzisz sympatię i skutecznie zapiszesz go w pamięci odbiorcy. Zobacz kapitalną reklamę Chatbooks, którą obejrzało ponad 16 milionów użytkowników.

Pomysł czy jakość?

Wyobraź sobie, że właśnie przeglądasz Stories. Nagle – pomiędzy nakręconymi przez aparat w telefonie filmami – pojawia się reklama. Mija sekunda i wiesz już, że nie oglądasz kolejnej historii jednego z Twoich znajomych. Czym wyróżnia się reklama? W ogromnej liczbie przypadków jakością (od strony technicznej).

Analogicznie – podobne wrażenie mielibyśmy oglądając reklamę kiepskiej jakości w telewizji. Te treści znaczącą się wyróżniają na tle pozostałych komunikatów. Wróćmy do rzeczy. Nie powinniśmy unikać dobrej jakości. Chcemy tylko powiedzieć, że znacznie ważniejszy niż sama jakość jest pomysł. Budżet powinien pozwalać przede wszystkim na opracowanie dobrej koncepcji i późniejszą promocję. Wiele firm zapomina, że video marketing to znacznie więcej niż realizacja zdjęć.

Budowanie wartości filmu na ponadprzeciętnej jakości działa naprawdę rzadko. Jeżeli chcesz oszczędzać – postaraj się ograniczyć koszty związane z warstwą techniczną, a nie treścią i promocją filmu.

Oglądając reklamy wielkich marek, dysponujących dużymi budżetami, spróbuj ocenić – czy scenariusz jest dopełnieniem warstwy technicznej filmu, czy odwrotnie – technologia stanowi jedynie udoskonalenie historii zbudowanej na etapie tworzenia koncepcji.

 

Forma – więcej niż jeden film to…

Czas na przykład z polskiego YouTube i kolejną akcję społeczną. Jednak w tym przypadku skupiamy się na formie. Video w kampanii Trzymaj Pion pozwala odbiorcy zadecydować o losach bohaterów w zależności od tego, jak odpowiedzą na pytanie “ze mną się nie napijesz”? Pod koniec filmu odbiorca wybiera spośród 2 możliwości odpowiedzi, przez co sam decyduje o tym, jak potoczy się historia i zostaje przekierowany do kolejnego materiału video.

Filmy zostały obejrzane łącznie ponad 1 250 000 razy. Kampania przygotowana w tej formie świetnie wpływa na zaangażowanie odbiorców. Warto docenić także dobór aktorski, który pozwala na skuteczne dotarcie do grupy docelowej.

Małymi krokami zbliżamy się do zakończenia roku. To czas, w którym sporo mówi się o trendach na 2018. VR, video 360 czy technologie 3D to kapitalne rozwiązania, które pomagają firmom wyróżnić się – czasami nawet bez ogromnych nakładów finansowych. Eksperymentowanie z formą to całkiem niezły sposób na zaskoczenie odbiorców. Rzecz w tym, by nie zapomnieć o odpowiedniej kolejności.

Dobry film rozpoczyna się od dobrej koncepcji.

Marta Pszona
linkedin

Marta Pszona

Head of Growth w Scoop

Specjalizuje się w tworzeniu strategii content marketingowych wykorzystujących narzędzia reklamy natywnej. Zobacz więcej tekstów tego autora