Podstawowym przeznaczeniem powiadomień push jest zaangażowanie użytkowników, podtrzymanie kontaktu, zwiększenie ruchu w witrynie i informowanie o ofercie sklepów online. Jednak kluczem do sukcesu sprzedażowego jest dotarcie z wiadomością do odpowiedniej grupy docelowej, czyli targetowanie przekazu.
Na jakiej zasadzie działają powiadomienia push?
Z roku na rok możemy zauważyć niesłabnący wzrost zaangażowania konsumentów w kanałach mobilnych. Smartfony towarzyszą nam niemal w każdej sytuacji, dając markom możliwość jeszcze efektywniejszej komunikacji i interakcji z konsumentami. Nowe technologie zmieniły ich sposób myślenia, nawyki i zachowania. To ogromna szansa dla marek, które powinny wykorzystać dynamikę zachodzących zmian. Jednym ze sposobów dotarcia z przekazem do użytkowników są powiadomienia push, które dają możliwość wchodzenia w interakcje z odbiorcami w dowolnym miejscu i czasie poprzez aplikacje mobilne i przeglądarki internetowe. Jednak to tylko połowa sukcesu – trzeba wiedzieć, jakimi treściami interesują się użytkownicy, a więc jakie mają potrzeby i oczekiwania. W tym kontekście niezbędnym zabiegiem jest ustalenie grupy docelowej i targetowanie przekazu.
Powiadomienia push na urządzenia mobilne
Powiadomienia push to jedno ze skuteczniejszych narzędzi dotarcia do konsumentów ze spersonalizowanym przekazem. Marketerzy mogą korzystać z całego spektrum funkcji, by zwiększyć skuteczność działań sprzedażowych. W branży e-commerce zdecydowanie warto wykorzystać mechanizm marketing automation. Jak to działa? Automatyzacja daje możliwość zaplanowania scenariuszy wysyłanych powiadomień push w odpowiedzi na zachowania odbiorców, np. podziękowanie za transakcje, przypomnienie o porzuconym koszyku, przyznanie rabatu na kolejne zakupy czy zaoferowanie darmowej przesyłki. Narzędzie do automatyzacji marketingu PushAd może w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia konwersji sklepu internetowego. Jednak kluczem do sukcesu jest zdefiniowanie grupy docelowej i targetowanie.
Targetowanie na podstawie różnych kryteriów
Targetowanie demograficzne pozwala dotrzeć do odbiorców spełniających odpowiednie kryteria – najczęściej są to płeć, wiek, profil zawodowy czy wykształcenie. Przekaz kierujemy do wyselekcjonowanych użytkowników, którzy mogą być najbardziej zainteresowani danymi produktami lub usługami. Jednak targetowanie demograficzne daje zbyt szeroki obraz konsumenta, dlatego warto przyjrzeć się jego zachowaniom w przeglądarkach na urządzenia mobilne.
Profil behawioralny użytkownika
Dzięki śledzeniu stron internetowych, które odwiedza potencjalny klient na smartfonie, można z łatwością stworzyć jego profil behawioralny. Jeśli poznamy jego zachowania i nawyki, wyświetlone odbiorcy powiadomienia push będą miały największy potencjał sprzedażowy. Targetowanie behawioralne pozwala segmentować odbiorców na podstawie m.in. przeglądanych stron na smartfonie, zakupionych produktów czy klikniętych linków.
Równie ważny jest kontekst, w jakim wyświetla się przekaz reklamowy. Oferta może być skierowana do osób o konkretnych intencjach zakupowych czy zainteresowanych daną dziedziną życia. Aby jeszcze bardziej zawęzić grupę docelową, warto ograniczyć emisję kampanii np. do określonych słów kluczowych czy wybranych stron internetowych.
Marketing automation pozwala na dotarcie do użytkowników o różnych kryteriach, dając ogromne możliwości sprzedażowe. Powiadomienia push to doskonała alternatywa dla e-mail marketingu, odznaczająca się podobnymi funkcjami, jednak w jeszcze bardziej przystępnej formie.