Transmisje Live: jak możesz na tym skorzystać?

Co zrobi Kowalski, kiedy powiesz mu, że co drugi człowiek ogląda video w sieci każdego dnia? Zdziwi się. Bo przecież i on, i żona jeżdżą co weekend na działkę, a tam sieci nie ma. Idźmy dalej – co zrobi, kiedy dowie się, że video podnosi sprzedaż, a co roku rośnie zarówno liczba oglądających, czas oglądania, jak i popularność zakupów przez internet? Zamiast odpoczywać na łonie natury, otworzy biznes, włączy kamerę i ruszy w pościg na szczyt listy Forbesa.

Nicola Mendelsohn – Wiceprezes Facebooka – powiedziała w ubiegłym roku, że video jest obecnie najlepszą formą opowiadania historii, pozwala na lepsze przyswajanie informacji i za pięć lat prawdopodobnie będzie stanowić główną formę komunikacji na Facebooku.

Ewolucja video przyspiesza. Od 1926 r. możemy mówić o ogólnodostępnej telewizji, od 1999 możliwe jest oglądanie “na żądanie”. W 2013 r. Snapchat Stories wprowadziło nadal obecny trend wykorzystywania Semi-live w mediach społecznościowych, a dwa lata później za sprawą Facebooka i Periscope postawiliśmy pierwsze kroki w erze Real-Live video.

Zarówno obserwacje jak i statystyki jasno wskazują, że tworząc skuteczne strategie marketingowe powinniśmy uwzględniać potencjał transmisji na żywo. Dlaczego warto?

Dwa największe serwisy społecznościowe – YouTube i Facebook – nie od dziś mocno promują video. Ogromną zaletą Real-Live jest niska konkurencyjność na płaszczyźnie formy.

Tworząc film, które uploadujesz do wybranego serwisu, Twoja produkcja walczy o pozycje z atrakcyjnymi, ale bezwartościowymi materiałami, które ciężko zliczyć, a oceny treści dokonuje jedynie odbiorca. Algorytm bardzo podobnie traktuje i śmieszne kotki, i naszpikowane ekspercką wiedzą wideoporadniki. Specyfika przedstawiania treści na żywo naturalnie determinuje mniejszą liczbę materiałów tego typu – natomiast bez zmian pozostaje grupa potencjalnych odbiorców.

Z danych przygotowanych przez Livestream wiemy, że ponad 7 na 10 firm z sektora B2B pozytywnie ocenia zwrot z inwestycji w live video. O jakich inwestycjach mówimy?

Przygotowanie transmisji na żywo nie wymaga dużego wkładu, jednak zgodnie z przytoczonym źródłem – 62% użytkowników jest skłonna do negatywnego odbioru marki ze względu na publikowanie video niskiej jakości.

Aby tego uniknąć, wystarczy zadbać o 4 podstawowe aspekty techniczne:

  1. Stałe łącze, aby zminimalizować ryzyko przycinania i ładowania się transmisji.
  2. Odpowiednie oświetlenie – za dnia wystarczy światło wpadające przez okna, a po zachodzie słońca – ustawienie się możliwie blisko źródła sztucznego światła i/lub dostawienie jednej czy dwóch lamp.
  3. Czysty dźwięk – odbiorcy nie chcą słyszeć odgłosów z zewnątrz, dlatego zamknij drzwi i okna oraz wyłącz hałasujące urządzenia – a jeżeli to konieczne zainwestuj w zewnętrzny mikrofon.
  4. Ostrość – jeżeli wykorzystasz odpowiednie oświetlenie, dobrej jakości obraz zarejestrujesz własnym smartfonem, pod warunkiem, że zamieścisz go na statywie. Jeżeli zamierzasz zainwestować w lustrzankę – dobierz do niej odpowiednio jasny obiektyw.

Brakuje Ci pomysłu na temat live’a? Przejrzyj najpopularniejsze tematy na firmowym blogu. Transmisje na żywo to doskonały sposób na recykling treści.

Zastosowanie video pozytywnie wpływa na autentyczność i relacje nie tylko wtedy, gdy edukujesz odbiorców.

 

Wychodź z biura i pokazuj, co dzieje się za kulisami. Ludzie to uwielbiają, a Ty możesz pokazać ludzką twarz marki. Nawiązuj do komentarzy, odpowiadaj na pytania zadawane w trakcie transmisji, wracaj do tematów, które pojawiały się w innych kanałach i zwracaj się do odbiorców po imieniu.

Pamiętaj, żeby video nie było zbyt długie – ludzie będą do niego wracać także w przyszłości. Choć w przypadku materiałów edukacyjnych możemy przyjąć optymalny schemat 30-60 minut – w innych przypadkach Real-Live powinien trwać tak długo, jak jesteś w stanie utrzymać uwagę odbiorców i/lub ciekawie wykorzystywać interakcje, a nie spełniać niepraktyczne kryteria. Na koniec – analizuj statystyki, publikuj regularnie i twórz coraz lepsze materiały.

Skorzystaj z darmowych porad na temat promowania transmisji na YouTube i poznaj Tips + Tricks od Facebooka.

Jeżeli jeszcze nie rozpocząłeś przygody z video marketingiem, dowiedz się jak zdobyć klienta przez YouTube.

array(24) { ["ID"]=> int(7392) ["id"]=> int(7392) ["title"]=> string(4) "foto" ["filename"]=> string(8) "foto.png" ["filesize"]=> int(321599) ["url"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["link"]=> string(23) "https://adnext.pl/foto/" ["alt"]=> string(0) "" ["author"]=> string(2) "21" ["description"]=> string(0) "" ["caption"]=> string(0) "" ["name"]=> string(4) "foto" ["status"]=> string(7) "inherit" ["uploaded_to"]=> int(0) ["date"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["modified"]=> string(19) "2024-06-07 09:02:14" ["menu_order"]=> int(0) ["mime_type"]=> string(9) "image/png" ["type"]=> string(5) "image" ["subtype"]=> string(3) "png" ["icon"]=> string(54) "https://adnext.pl/wp-includes/images/media/default.png" ["width"]=> int(413) ["height"]=> int(531) ["sizes"]=> array(27) { ["thumbnail"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-150x150.png" ["thumbnail-width"]=> int(150) ["thumbnail-height"]=> int(150) ["medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-233x300.png" ["medium-width"]=> int(233) ["medium-height"]=> int(300) ["medium_large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["medium_large-width"]=> int(413) ["medium_large-height"]=> int(531) ["large"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["large-width"]=> int(413) ["large-height"]=> int(531) ["1536x1536"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["1536x1536-width"]=> int(413) ["1536x1536-height"]=> int(531) ["2048x2048"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["2048x2048-width"]=> int(413) ["2048x2048-height"]=> int(531) ["thumbnail-archive-content"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["thumbnail-archive-content-width"]=> int(413) ["thumbnail-archive-content-height"]=> int(531) ["medium_medium"]=> string(61) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto-413x512.png" ["medium_medium-width"]=> int(413) ["medium_medium-height"]=> int(512) ["mailpoet_newsletter_max"]=> string(53) "https://adnext.pl/wp-content/uploads/2024/06/foto.png" ["mailpoet_newsletter_max-width"]=> int(413) ["mailpoet_newsletter_max-height"]=> int(531) } }
Magdalena Zaleska
linkedin

Magdalena Zaleska

Content & PR Manager Grupy AdNext

Ponad 15-letnie doświadczenie w dziedzinie public relations i marketingu zdobywała w agencjach PR, branży mediowej i wydawniczej. Jest współpomysłodawczynią filmu "Grzesiuk. Ferajna wciąż gra" oraz współautorką zbioru opowiadań "Taxi, taxi! Albo o ludziach, taksówkach i innych zwierzętach". Zobacz więcej tekstów tego autora

Pozostałe najnowsze artykuły

Kampania społeczna? Te przykłady musisz znać

Kilka lat temu kampania „Melanż. Oczekiwania vs rzeczywistość” sprowokowała wiele głosów i wzbudziła kontrowersje, które towarzyszą kampaniom społecznym od zawsze....

Marketing afiliacyjny – co to jest? Poradnik prowadzenia kampanii partnerskich

Marketing afiliacyjny opiera się na współpracy reklamodawcy (sprzedawcy) z partnerem (afiliantem), który przyjmuje rolę “pośrednika” sprzedaży. Sprzedawca zyskuje kolejnych klientów,...

Wstęp do performance marketingu: 5 podstawowych narzędzi

Performance marketing, czyli ciężkie działa internetowej reklamy, ma jeden, zasadniczy cel – generować sprzedaż. Co jednak ciekawe, gdy przed 3...